Öne Çıkanlar spor Bilecik ziyaret Bursaspor Futbol

Gelibolu Yarımadası ağaçlandırılıyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun 1 yıl önce ilk fidanı toprakla buluşturduğu Gelibolu Yarıdamadası'nda, Tarihi Milli Park'ın yol güzergahındaki ağaçlandırma çalışmaları tamamlandı.

Gelibolu Yarımadası ağaçlandırılıyor
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun 1 yıl önce ilk fidanı toprakla buluşturduğu Gelibolu Yarıdamadası'nda, Tarihi Milli Park'ın yol güzergahındaki ağaçlandırma çalışmaları tamamlandı.

Çanakkale Destanı'nın 100. yılının kutlanacağı 2015 Kutlamaları çerçevesinde Orman Genel Müdürlüğü Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkındaki yol güzergahlarının ağaçlandırmasıyla ilgili çalışma başlatmıştı. Orman Genel Müdürlüğü ve Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından özel olarak takip edilen, yol kenarı ağaçlandırma çalışmaları ile bugüne kadar 17 bin 97 adet ağaç ve ağaççık ile 28 bin 3 adet çalı grubundan olmak üzere toplam 45 bin 100 adet fidanın dikildiği bildirildi.

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın'ın gözetimi ve denetiminde Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğünce yürütülen projenin sonuçlandırılması ile Milli Parkın yollarının da şehitlerin manevi hatırasına uygun hale getirilmiş olduğu belirtildi. Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:"Tarihi Milli Park'taki yol ağaçlandırmalarında alanın manevi hatırasına uygun olarak 2013 İlkbaharı-Sonbaharı ve 2014 Ocak ayında yapılan dikimler sonucu tüm güzergahlara süs eriği, gülibrişim, ağaç hatmi, erguvan, top akasya, yalancı akasya, kırmızı çiçekli akasya, okaliptüs, leylak, iğde, top kurtbağrı, sığla, katalpa, sarı salkım, mabet ağacı, akçaağaç, lale ağacı, mavi servi, limoni servi, sofora, dut, oya, karayemiş, çınar, üzüm ağacı vb. ağaç ve ağaççık; zakkum, berberis, dağ muşmulası, ateş dikeni, kurtbağrı, bahçe kül çiçeği, taflan, yasemin, mazı, defne, mahonya, mersin, pittosporum, gavura, nandina, lavanta, süs narı, biberiye, hanımeli, abelya, Japon ayvası, alev ağacı ,kekik, kartopu, vangelya, ağaç mine, keçi sakalı gibi odunsu çalı fidanları kullanılarak 25 Ocak 2014 tarihi itibarıyla tüm güzergahlarda dikim işleri tamamlanmıştır. Ağaçlandırılan yerlerin iklim ve toprak özellikleri dikilen türlerin isteklerine uygun olup, bitki türü seçiminde fidanların bu özelliklerinin yanında, yılın değişik zamanına dağılmış çiçeklenme süreleri ve farklı renklerde çiçek açanlardan olmasına özen gösterilmiştir."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196