Öne Çıkanlar bursa Bursaspor Olympiakos Futbol çanakkale

Yazdıkça şarj olan Laptop çıkıyor!

Yazdıkça şarj olan Laptop kimin hayali olmaz ki. Belki de bu hayaliniz gerçek olacak. Evet yanlış duymadınız belki de yazdıkça şarj olan laptop çıkabilir. Bunun için çalışmalara başlandı bile.

Yazdıkça şarj olan Laptop çıkıyor!
Yazdıkça şarj olan laptop olur mu? Herkesin hayali budur. Zaman enerji süreyi ; günlük hayatlarımızda kullandığımız hemen her şeyin başladığı ve bittiği ortam enerji. Hal böyle olduğu vakit da teknolojinin en çok büyük yatırımı yapmış olduğu nokta, uzun zaman hayatta kalabilen piller üretmek ve pek tabi yeni enerji kaynakları aramak. Yazdıkça şarj olan Laptop kimin hayali olmaz ki. Belki de bu hayaliniz gerçek olacak. Evet yanlış duymadınız belki de yazdıkça şarj olan laptop çıkabilir. Bunun için çalışmalara başlandı bile.
Peki, klavye üzerinde vuruşlarımızın enerji üretebileceğini hiç düşündünüz mü? Her gün sadece attığımız mesajlarla dahi binlerce karakterlik yazı yazıyoruz ve her bir harfin yarattığı güç, enerjiye dönüşseydi kim bilir neler olurdu değil mi? İşte XKCD'den Randall Munroe bu fikri düşünmüş; hatta düşünmekle de kalmayıp üzerinde hummalı bir faaliyet yapmış ve klavye üzerindeki tuşların gücünün, enerjiye dönüşerek herhangi bir laptopun pil ömrünü uzatıp, uzatamayacağını hesaplamış. Daha evvel gercekleşen bir çalışmaya, kendi verilerini de ilave ederek yola koyulan Munroe, olaya birden fazla açıdan yaklaşmış. Kendisini sonuca götüren erken dönem çalışmalardan birisine göre, klavye üzerindeki herhangi bir tuşa basmak 1. beş milijul güç üretiyorken, Enter veya Spacebar gibi daha çok büyük tuşlara basmak 2. beş milijul güç ortay çıkarıyor.
Ortaya çıkan bu gücün neye tekabül ettiğini Munroe işte bu sözlerle açıklıyor; "Bir damla suyu % bir oranında ısıtmaya yeten bir güç bu. Ayrıca bir sincabı 300 mikron yüksekliğe kaldırabilecek bir güçten bahsediyoruz ki bu yükseklik dört sayfa yaprak kalınlığına eş değer." Peki, tek bir tuş böyle bir güç açığa çıkarabiliyorsa, çok fazla çok tuşa seri bir şekilde basıldığında nasıl bir güce ulaşırız? İşte Munroe'nun çalışması en çok fazla bu noktada devreye giriyor... Ortalama bir roman, yarım milyonla bir milyon arası karakterden oluşmakta ki bu durumda su yüzüne jul enerjisi, kocaman bir kilojule'e dönüşüyor ve eğer çok fazla fakat çok fazla daha çok yazı yazarsak, ulaştığımız sayı iki hatta üç kilojul'e denk gelebiliyor. Şu anda , olaya böyle baktığımız vakit bir yere varacakmışız gibi gözüküyor değil mi? Ne yazık ki durum hiç de düşündüğünüz gibi değil...
 
"Tam boy roman yazmak, kullandığınız laptopun enerjisini 15 saniyeliğine şarj edebiliyor. Yani temel olarak yazı yazmak laptopunuzu şarj edecektir fakat günümüzde ihtiyacımız olan enerji için, her on saniyede bir kere roman yazmamız gerekmekte." olacak şekilde duruma açıklık getiren Munroe, şimdilik sadece klavye tuşlarına basarak günlük hayatlarımızı değiştirecek miktarda enerji depolamanın imkansız olduğunu gözler önüne serdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196