Öne Çıkanlar Edirnespor türksat Emre Belözoğlu son dakika golü bursa Türkiyenin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması

Türkiye'ye Uzay Üssü Yapılıyor!

Türkiye, dünyada sayılı bulunan uzay üssü macerasına adım atmak istiyor. Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Merkezi inşaatını tamamladı. Bununla birlikte artık dünyada sayılı ülkeler arasında yer almaktayız.

Türkiye'ye Uzay Üssü Yapılıyor!

 Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜRKSAT'ın yatırım ücretlerini ortak karşıladığı projede Türkiye uluslararası bir ün kazandı. Dünyada az sayıda bulunan bu önemli tesisin, entegrasyon ve test hizmetleri Türkiye'de yapılabilecek.

Dünyada sadece Hollanda, Almanya gibi birkaç ülkede olduğu bilinen ve Uluslararası uzay projelerine de hizmet verilecek Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Engtegrasyon ve Test Merkezi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ) bünyesinde kuruldu.

Yaklaşık 3 bin 800 metrekarelik merkezde, kütlesi 5 tona kadar olan birden fazla uydunun aynı anda montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri gerçekleştirilecek.
Kurulan tesisin askeri havaalanıyla doğrudan bağlantısı olduğu için uydunun kara yoluyla taşınması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Projelerin emniyeti, maliyeti ve risk yönetimi açısından büyük avantaj sağlayacak.

Yaklaşık 3 bin 800 metrekarelik merkezde, uluslararası uzay projelerine de hizmet verilecek. İlk olarak Göktürk-1 Uydusunun ileri entegrasyon ve çevresel testleri gerçekleştirilecek.
Merkezdeki uydu testleri, oluşabilecek elektromanyetik etkileşimlerin saptanabilmesi ve uydu üzerindeki ekipmanın elektromanyetik açıdan birbiriyle uyum içinde çalıştığının doğrulanması amacıyla dış ortamdan arındırılmış odada yapılacak ve birçok projenin testi ve yönetimi bu merkezden gerçekleştirilecek.
Peki bu Türkiye için ne anlama geliyor? Konuyla ilgili başka neler yapılabilir. Haber7'ye özel açıklamalarda bulunan Ankara Üniversitesi Uzay Araştırmaları Eski Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ethem Derman, bu tarz projelerin Türkiye'ye çok faydasının olduğunu ve bir uzay ajansının bir an önce kurulması gerektiğini söyledi.
İşte Derman'ın özel açıklamaları:

Kurulan her bilimsel kuruluşun Türkiye'ye faydası çok büyük. Ama bunları kurmak değil idame etmek önemli. Bizim hala ne yazık ki bir uzay ajansımız yok. 1995 yılında bir ajans kurulması planlanıyordu ancak daha kurulmuş değil. Bu tarz organizasyonları tek elden yönetebilecek bir kurum oluşturulursa daha da güzel işler yapılabilir. Böyle bir kuruma acil ihtiyacımız var.

Test sistemleri dediğimiz zaman laboratuardan söz ediliyor, çok güzel vakum alanları var, yapılan her türlü elektronik malzeme oradan idare ediliyor, bunlar çok önemli şeyler tabi ki.

Türk uzay ajansıyla ilgili bir kanun tasarısı vardı, Türk uzay çalışmaları için çok güzel bir program vardı ancak daha uygulanabilmiş değil. Bunların yeniden gündeme alınması ve bu kurumların arasında bir bütünlük oluşturulması lazım.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196