Öne Çıkanlar 112 ambulans Eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Eğlence mekanları şehit ailesine destek Ford Otosan

Telefondan Göz Muayenesi!

Artık göz muayeneleri için hastanelerde sıra bekleyip uğraşmaya gerek yok. Göz doktorunu cep telefonunuza getiren bir cihaz geliştirildi. Yeni geliştirilen bu cihaz telefonunuzun kamera adaptörü ile eklenerek göz kontrolü yapılabiliyor.

Telefondan Göz Muayenesi!

 Profesyonel çalışmalar sonucu, özel ekiplerle geliştirilmiş ve yoksul ülkelerde deneyleri yapılan bir cihaz, Strathclyde Üniversitesi'nde göz araştırmaları merkezinin destekleri ile birlikte hayata geçirilmiş olan cihaz, akıllı telefonların kamera kısımlarına takılıyor ve gözün yüksek çözünürlüklü inceleme fırsatı sunuluyor.

Peek Retina, göz teknolojileri konusunda profesyonel bir ekip tarafından geliştirilmiş ve birkaç yoksul ülkede denemeler yapılmış. Strathclyde Üniversitesi, Londra Hijyen Fakültesi ve NHS Glasgow Göz Araştırmaları Merkezi’nin destekleriyle üretilen cihaz, akıllı telefonlara takılan bir kamera adaptörü şeklinde. Doktorlar, özel yazılımı sayesinde gözün yüksek çözünürlüklü görüntülerini anında inceleyebilme imkanına sahip, ve ayrıca görüntüler ayrıntılı inceleme için bir başka uzmana da anında gönderilebiliyor.

Diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların saptanmasında da işe yarayan bu cihazın, seri üretime geçip, cüzi bir fiyatta satılabilmesi için destek gerekiyor. Yaklaşık iki senedir çalışmaların devam ettiği  Peek Retina projesinin hayata geçirilmesi için Indiegogo sitesinde bağış kampanyası açıldı ve hedeflenen 70 bin pound’un 36 bin’i şimdiden toplandı.

Anahtar Kelimeler:
TelefondanGöz Muayenesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196