Öne Çıkanlar Edirnespor türksat Emre Belözoğlu son dakika golü bursa Türkiyenin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması

Su Değirmenlerini Küçümsemeyin!

Türkiye'de oldukça azalmış olmasına rağmen Karadeniz'in Ordu ilinin yüksek kesimlerinde hala su değirmenleri bulunuyor. Sayılarının oldukça azalmasına özellikle sebep olan nedenlerden birisi de küresel ısınma.

Su Değirmenlerini Küçümsemeyin!

 Özellikle yüksek kesimlerde bulunmasının yanı sıra oldukça azalan su değirmenleri, hem küresel ısınmanın etkisinden hem de gelişen teknolojiye ayak uyduramıyor. Seralarda kuruyan su kaynaklarına beklenen performansı gösteremeyen su değirmenleri can çekişiyor. 

Ordu’nun bilhassa yüksek kesimlerde su değirmenleri çağımızda hala kullanılıyor. Tarlasında mısır ve buğday yetiştirenler, soluğu gene eskisi benzeri su değirmenlerinde alıyor. Mısır ve buğdaylarını su değirmenlerinde öğüterek un biçimine getiren vatandaşlar, bunlardan ekmek yaparak ev ekonomisine katkıda bulunuyorlar.

Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, bugünün orta yaşlılarının çocukluğunun en güzel hatıraları içinde yer saha su değirmenlerinin vakte direndiğini, bilhassa yüksek ilçelerde hala bir fazla aşırı köyde su değirmenlerinin revaçta olduğunu söyledi. Toparlak, ’Ordu’nun yüksek kesimlerinde su değirmenleri önemini koruyor. Bir vakitler un ve mısır öğütmek için gidilen su değirmenlerinin çarkları gelişen teknolojiye karşın dönmeye devam ediyor. 

Bu değirmeni işleten İhtiyar amcalar ’değirmencibaşı’ yada ’değirmenci dayı’ unvanını taşımayı sürdürüyor. Su değirmenleri her ne kadar kültür varlığı biçimine gelmişlerse de Doğu Karadeniz Bölgesi’nde varlıklarını sürdürüyor’ diye konuştu. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196