Öne Çıkanlar spor Bilecik ziyaret Bursaspor Futbol

Kredi kartına cep telefonu taksi yasağına 'kılıf' çözümü

BDDK kredi kartına taksitle cep telefon alma yasağı koydu ama kullanıcılar ve satıcılar bir şekilde çözüm buldu. Akıllı esnaf mıdır yoksa uyanık esnaf mıdır bilinmez ama satışlarını düşürmemek için uğraş sarfettiği kesin. Peki bu uyanık satıcıların uyguladığı sistem ne?

Kredi kartına cep telefonu taksi yasağına 'kılıf' çözümü
BDDK tarafından 1 Şubat’ta uygulanmaya başlanan kredi kartıyla cep telefonu satışının sınırlandırması tepki gösteren esnaf ilginç yönteme imza attı. Kılıfı taksitle satmaya başlayan esnaf telefonu bedava verecek.

BDDK, 1 Şubat'ta kredi kartına cep telefonu satışına kısıtlama getirdi. Uygulamaya kimi cep telefonu satıcıları olumlu bulurken bazılarıysa sıfır telefonların satışının durduğunu ifade ederek , kısıtlamaya tepki gösterdi.

Uygulamayı olumlu bulduğunu söyleyen esnaf İsmail Erzurum, ''Bence süper oldu. Vatandaş büyük, yüksek miktarlı telefonları taksitle alıyordu zaten. Kredi kartına taksitle satış yasaklanınca, bu durumda vatandaş, ikinci el telefona yüklenecek. Biz, örneğin 2 bin TL'ye sıfır bir telefon sattığımızda 25 TL kar ediyorduk. İkinci elde ise yüzde 100 kar var. Bu da bizim için daha güzel oldu. Hatta buna ben bir çözüm buldum. Burada telefona karşı taksit imkanı bitti. Ben kılıf alana, telefon kampanyası yapacağım. Kılıfa taksit yapıyormuş gibi yapacağız. Telefon alanın kredi kartına yine taksit yapacağım, onlar beni engelleyemez. Örneğin, kılıfı 300 TL'ye satacağım, o kılıfın telefonunu ise yanında hediye vereceğim. Telefondan yüzde 100 zarar, kılıftan yüzde 100 kar. Her şekilde taksit yaparım, o konuda hiçbir şekilde engelleyemezler'' diye konuştu.
Bir başka cep telefonu satıcısı Yasin Ulaş da, ''Telefon satışlarımızda şu anda yüzde 50 azalma var. Kredi kartı olmazsa olmaz. Şu anda gelen bütün müşterilerimiz kredi kartına 12 ay taksitle telefon alıyordu. Büyük mağazalarda taksit sayısını 9'a kadar düşürdüler ama telefon sektöründe hepsini kapattılar. Büyük firmalar telefonu fatura üzerinden taksit imkanı sağlıyor. Büyük mağazalar kendilerince taksitlendirme yapıyor. Her zaman olan küçük esnafa oluyor. Küçük esnaf her zaman mağdur'' ifadelerini kullandı.

TAKSİT KISITLAMASINDAN BÖYLE KURTULDU
Kayseri'de cep telefonu satan işyerinin işletmecisi Abdullah Bulut ise, kredi kartına taksitin yasaklandığı 1 Şubat'tan itibaren satışların çok düştüğünü belirterek, şunları söyledi:

''Telefon satışlarımız çok düşmüştür. GSM sektöründe böyle bir işlem olamaz. Yani beyaz eşyayı satarken böyle bir durumun olması esnaflarımızı tamamen etkilemiştir. Gelen müşterilerimize daima taksitle sattığımız için kimsede nakit alacak güç yok. Herkes asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücretle çalışan bir insan kredi kartsız ve taksitsiz hiçbir şey alamaz. Bundan dolayı bu işlemin bir an önce düzeltilmesini çok rica ediyoruz. Esnafımızı etkilemeyin, bizler de geçiniyoruz. Maaşımız yok, sigortamızı zar zor ödüyoruz. Satışlarımız çok aşağı düşmüştür. Gelen müşterilerimiz kredi kartsız satış alış veriş yapamadıkları için, kredi kartsız bir işlem yapamadığımız için satışlarımız yok denecek kadar azalmıştır. Bu işlem için çözüm bulunmasını üst mevkilerden rica ediyorum. Lütfen bizleri etkilemeyin.''

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196