Öne Çıkanlar bursa Bursaspor Olympiakos Futbol çanakkale

Google Orkut'a El Fatiha!

2004 yılında hayatımıza giren Google orkut, eylül ayında kapatılıyor. Google orkut neden kapatılıyor? Google Orkut kullananlar ne yapacak? Google Orkut'un ruhuna El-Fatiha...

Google Orkut'a El Fatiha!

 2004 yılında hayatımıza giren Google Orkut, eylül ayında El-Fatiha. Google Orkut, eylül ayında kapatılıyor. Google Orkut kullanıcıları, 30 Eylül’de kapanacak sitede bulunan bilgilerini Google Takeout kullanarak kurtarabilecekler.

Bundan 10 sene önce Google yazılım mühendislerinden Orkut Büyükkökten tarafından geliştirilen Google Orkut, ilk çıkış yaptığı dönemlerde Brezilya, Hindistan ve ABD’de ilgi görerek adından söz ettirmişti.
Kullanıcılarının yarısından fazlası Brezilya’da bulunan uygulama, 2008 senesinde bütün organizasyonu Brezilya’ya kaydırmıştı. Zaman içerisinde sosyal ağ çeşitliliğinin artması ve Google’ın yeni sosyal ağ satın almalarıyla birlikte kullanıcı sayısı sadece Brezilya ve Hindistan’la sınırlı kalmıştı. Buna rağmen kullanıcı sayısı bakımından 2010 yılında Hindistan’da, 2012 senesinde ise Brezilya’da Facebook’un gerisinde kalmaya başlayan Google Orkut, Google’ın daha önceki bahar temizliklerinden kurtulmuştu. Google, sosyal ağ servisi Orkut’a 2012 senesinden beri herhangi bir güncelleme getirmemişti.

Google Orkut kullanıcıları, 30 Eylül’de kapanacak sitede bulunan bilgilerini Google Takeout kullanarak kurtarabilecekler. Bugün itibariyle yeni kullanıcı alımını kapatan Google Orkut, kullanıcılarına Eylül 2016′ya kadar site üzerindeki bilgilerini kurtarma imkanı tanıyor. Konuyu değerlendiren Google’dan Paulo Golgher, uygulamayı hala kullanan kullanıcılarından özür dilerken, şirketin YouTube, Google+ ve Blogger gibi diğer sosyal ağlara yoğunlaşması bekleniyor. Servis, App Store ve Google Play’den gün içerisinde kaldırılacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196