SİYASET:
Siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri belli oldu. İşte 2014 yerel seçimleri oy pusuları parti sıralaması
Ak Parti CHP ve MHP'nin yerel seçimlerde Siyasi parti oy pusulasınaki yerleri belli oldu. 27 ocak 2014 tarihinde yapılan yerel seçimin kura çekimiyle partilerinizin yerlerini görünüz 2014 Partilerin Oy Pusulasındaki Yerleri saat kaçta açıklanacak partilerin oy pusulaları yerleri..

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı, 27 Ocak 2014 Pazartesi günü siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi ile ilgili olarak siyasi parti temsilcileri huzurunda ad çekme (kura) işlemi yapılacağını bildirdi. YSK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, “2972 sayılı ‘Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun’un 18′inci maddesinde, Belediye Başkanlığı seçiminde kullanılacak birleşik oy pusulalarının en üstünde ‘Siyasi Partiler’ ve bağımsız adaylar varsa ‘Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar’ ibaresi yazılır. Bu ibarenin altına seçime katılan siyasi partilerin temsilcileri huzurunda Yüksek Seçim Kurulu tarafından kura esasına göre en başta ve ortada partinin özel işareti, özel işaretin altında tam yazı halinde adı, belirli bir aralık veya çizgiden sonra, çapı 2 santimetre olan bir boş daire basılır ve bütün bunların altı çizilir. Bu çizginin altına o partinin aday ad ve soyadları konulur” ifadesi yer aldı.

Kararda, 27 Ocak Pazartesi günü saat 14.00′te, siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi ile ilgili olarak siyasi parti temsilcileri huzurunda kura işlemi yapılacağı bildirildi. Buna göre kura işlemine, Adalet ve Kalkınma Partisi, Alternatif Parti, Bağımsız Türkiye Partisi, Barış ve Demokrasi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Doğru Yol Partisi, Emek Partisi, Genç Parti, Hak ve Eşitlik Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Muhafazakar Yükseliş Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Saadet Partisi, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Yurt Partisi katılacak. YSK’nın Resmi Gazete’de yer alan kararında, 25 siyasi partinin yerel seçimlere katılacağı belirtildi.


Buna göre, mahalli idareler seçimine katılabilecek siyasi partiler şöyle: 1- Adalet ve Kalkınma Partisi 2- Alternatif Parti 3- Bağımsız Türkiye Partisi 4- Barış ve Demokrasi Partisi 5- Büyük Birlik Partisi 6- Cumhuriyet Halk Partisi 7- Demokrat Parti 8- Demokratik Sol Parti 9- Doğru Yol Partisi 10- Emek Partisi 11- Genç Parti 12- Hak ve Eşitlik Partisi 13- Hak ve Özgürlükler Partisi 14- Halkın Kurtuluş Partisi 15- Halkın Yükselişi Partisi 16- Halkların Demokratik Partisi 17- Hür Dava Partisi 18- İşçi Partisi 19- Liberal Demokrat Parti 20- Millet Partisi 21- Milliyetçi Hareket Partisi 22- Özgürlük ve Dayanışma Partisi 23- Saadet Partisi 24- Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi 25- Türkiye Komünist Partisi

Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Misafir Avatar
muhammet ali çakmak 8 ay önce

kagıthane bagımsız belediye başkan adayı ekrem şit bende meclis üyesi adayı olarak bu sıralamayı çok olumlu buldum bilinen partilerin baş sıraları oluşturması diger partilere haksızlık olur

Tarhan'a "İnce" çağrı
Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra kurultaya gitme kararı alan CHP, 5-65 Eylül'de 18. Olağanüstü kurultayını...

Haberi Oku