Öne Çıkanlar İstanbul güreş görüldü açlık trafik kazası

Kılıçdaroğlu'ndan Bayraktar'a sert eleştiri

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinden istifa etmeyip Başbakan Erdoğan'dan özür dileyen Erdoğan Bayraktar'ı sert bir dille eleştirdi. Bayraktar için "Karadenizlilerin yüz karası" diyen Kılıçdaroğlu devamında neler dedi?

Kılıçdaroğlu'ndan Bayraktar'a sert eleştiri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşma yaptı. İhale yolsuzluğu iddialarında bulunan Kılıçdaroğlu, 17 Aralık'ta başlatılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı görevinden ayrılan Erdoğan Bayraktar'ı eleştirdi.

"Liderimden özür dilerim" diyen Bayraktar'a sert sözlerle yüklenen Kılıçdaroğlu, "Karadenizli'nin yüz karası" nitelendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle;

"30 Mart sandığa gidip, dersini vereceğiz. Haramilerden kurtaracağız. Ali Baba ve Kırk Haramiler diye bir masalımız var. Recep Bey ve binlerce haramisi var. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını kim yiyorsa hesap soracağız. Hükümetin programında gizli madde vardır, orada gizli madde de devleti soyacağız diyordur. Hükümet soyuyor, devlet refleksini gösteriyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu var. Kendi uçağıyla bir valiyi İstanbul’a emniyet müdürü olarak getirdi. Olayı açığa çıkarmak için değil, kapatmak için.

Emniyet müdürü olan valiye söylüyorum; yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet olaylarını kapatmak için Erdoğan’ın talimatlarını yerine getiriyorsan sen çetenin üyesidir. İktidarın valisi, emniyet müdürü olmaz. Vali, emniyet müdürü, devletin valisi, devletin emniyet müdürü olacak. Senin maaşını tüyü bitmemiş yetim ödüyor. Maaşlarınızı iktidar ödemiyor. ‘Hırsız var’ deyince Recep Bey kendine bakıyor. Ne davası açacaksın? Keşke dava açsa da, hırsızın kimliği mahkemede tescillense. Hırsızlığı soruşturan bir savcıyı soruşturan düzene harami düzeni denir.

Utanma duygusunu kaybettiysen yapacak bir şey yok. Mardin’de eski bir bakan diyor ki, ‘Verilmeyecek hesabım yok’ diyor. Bunu diyeceğine, Adalet Bakanı’na ‘Fezlekeyi Meclis’e getir, Yüce Divan’da yargılanmak’ istiyorum de. Mardin ahlaksızlığa prim vermez. Senin önünde diklenen adam, ‘başçalar’ın önünde iki büklüm oluyor.

45 milyon insan senin yolsuzluk, hırsızlık yaptığı kanaatinde. Sokakta yürürken sen önüne bakmak zorundasın, etrafındaki şakşakçılar seni aldatmasın.

Ciddi bir ‘u’ dönüşü, herhalde belinde hasar olmamıştır. Karadenizli’nin yüz karası. Karadenizlileri tenzih ediyorum. Çark etmiş şimdi, ‘Benim en büyük efendim Recep Tayyip Erdoğan’dır’ diyor. Kişiliği olmayan verdikleri sözlerin arkasında durmazlar. Çok üzüldüm. Senin hayatında ne değişti, sana neler vaat edildi? ‘İçimizde bazı tuzluklar var’ diyor. Diğer partilerden aldığın vekiller için hiç sesin çıkmıyordu. Tuzlukla çıkan milletvekilini kutluyorum. Tuzluk olarak nitelendirilen milletvekillerine sesleniyorum; itiraz etmezseniz, vatandaşlar AKP’den tuzluk geldi diyecekler.

O fezlekelerin herbir satırını biliyoruz, oynarsanız ne olacağını göreceğiz. O fezlekeler artık milletin vicdanındadır. Çık televizyonların önüne, ‘kul hakkı yemedim’ de, diyemez."

Konuşmasında ihale yolsuzluğu iddialarında bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Rakamlar büyük; Binali değil, milyon ali dememiz lazım. 8 işadamından 630 milyon dolar alınıyor. Kod adı orada 'beyefendi' olarak geçiyor, savcı başçalar yazamıyor. İşadamı Celal Koloğlu ihale pazarlayamaz, o görevden ayrılması lazım. Başbakan ve Binali’nin korumalığındaki bir kişi, intes’in yönetim kurulunda olamaz, istifa etmesi lazım. Şimdi kalkmış, İzmir Büyükşehir’den aday olmuş, milyon ali. Sen İzmir’in topraklarında hangi yüzle dolaşacaksın. Önümüzdeki grup toplantısında bu konuşmaların ses kaydını dinleteceğiz.

Türkiye duydu, sadece Türkiye mi, dünya duydu. 630 milyon dolar para toplanıyor. Niye komplo iddialarını yayınlıyorlar? atv eski atv mi?, sabah eski sabah mı, takvim eski takvim mi? ‘Başçalar’ın hizmetindeler. Artık maskeniz düştü. Ar damarınız çatlamadıysa gazeteleri kapatın.

Bu firmalara 87 katrilyonluk ihale verilmiş. Hırsızın kimliğini bu milletin öğrenmesi lazım. Türkiye’nin nasıl soyulduğunu bu milletin öğrenmesi lazım. Başbakanlık koltuğunda oturan kişinin ihale dağıttığını bu milletin öğrenmesi lazım.

Telefon açıp Süleyman Arslan’dan para istiyor. Süleyman babanın oğlu mu, Halk Bankası senin babanın çiftliği mi?

Vakıflar Bankası’na gelen parayı sordum. 99 milyon dolar, böyle bir para gelmiş mi diye sordum. Tık yok. Neden konuşmuyorsun. Bu para rüşvet mi bağış mı öğrenelim. Bu para MASAK’a bildirilmiş mi? Benim bildiğim kadarıyla bildirilmemiş. Ne yaptı da, vergi muafiyeti verdin? Senin çocuğunun vakfı diye mi verdin. Niye hesapların gizliyorsun? Hangi kurumlar TÜRGEV’e ne kadar bağış yaptılar? Bu soruların tamamını Meclis kürsüsünden dile getireceksiniz.

TOKİ’nin bir broşürü var, ‘Umudun ve güvenin adı’ diyor. ‘Son nefesimize kadar çalıyoruz’ yazıyor. Başçalan’ın bir özelliği var, yalan söylemekte kimse eline su dökemez. Ben söyledim yalan söyleyenden başbakan olmaz.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nı başka bir ülkenin büyükelçisi yalanlamamalıdır. Başka ülkelerin büyükelçileri seni yalanlıyor, sen nasıl sıkılmıyorsun?

Ali İsmail Korkmaz’ın davasını yakından izliyoruz. Çocuğunuzun sopalarla dövülüp öldürülmesini istemiyorsunuz, Ali İsmail Korkmaz davasını unutmayınız. Sopalarla, tekmelerle katlediyorsunuz. Sizde hiç vicdan yok mu? Yargıya intikal etmiş diyor. Senin yolsuzluk dosyaların da yargıya intikal etmiş. Çifte standardı görün. Hiç kimsenin çocuğunun sopalarla sokakta öldürülmesini istemeyiz.

Asla karamsar olmayacağız. Başbakan’ın zaman zaman fırçaladığı bir bakan var, Bursa’da konuşmuş. ‘Biz gidersek, üç maaş ödeyemezler’ diyor. ‘Biz gidersek tümüyle soyup gideceğiz, gelenlere bir şey kalmayacak’ demek istiyor. Ne yaparsan yap, herkesin maaşını veririz. Maaş ödenecek, senin ödendiğinden fazla ödenecek. Neden daha fazla ödenecek çünkü biz kul hakkı yemeyiz.

Bakkaldan 27 lira çalan 16 yaşındaki çocuğa 27 ay hapis cezası veriliyor. 85 milyarı götüren niye ortalıkta geziyor. Senin değerin artık sıfır, sen milletin yakasından düş millet rahat bir nefes alsın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ORHAN BALÇIK 5 yıl önce

Yukarıdaki Kılıçdaroğlunun söylediklerine aynen katılıyorum.Ey halkım,30 mart bu hükümetten kurtulmak için ders ver ki halk iradesi ne oldoğunu anlasınlar.

banner187

banner196