Öne Çıkanlar Nine İhbar Etti;Sözde Bölge Sorumlusu Öldürüldü; 1 milyon lira ödül ABD 4 şirkete kayyum atandı tandoğa trafik kazası

Devlet Bahçeli'ye şok fezleke

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye şok fezleke. 23 Mart 2013 yılında gerçekleştirilen mitingde "öl de ölelim, vur de vuralım" sloganlarına verdiği karşılık yüzünden "suç işlemeye tahrik"ten dolayı fezleke hazırlanan Bahçeli bu konu hakkında açıklama yapmadı.Peki fezleke kabul edilirse Bahçeli'ye ne olacak?

Devlet Bahçeli'ye şok fezleke
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Bursa mitinginde kalabalığın "öl de ölelim, vur de vuralım" sloganlarına karşılık, "Merak etmeyin, onun da zamanı gelecektir" demesi, hakkında bir fezlekeye konu oldu.

TBMM'ye gelen fezlekede, Taha Tanrıverdi adlı kişi tarafından yapılan şikayette, Bahçeli'ye "suç işlemeye tahrik" suçu isnat ediliyor.

Fezlekede, Devlet Bahçeli'nin 23 Mart 2013 tarihinde gerçekleştirilen Bursa Mitingi'nde, kalabalık tarafından "öl de ölelim, vur de vuralım..." şeklindeki sloganlarının arka arkaya atılması üzerine, "Merak etmeyin, onun da zamanı gelecektir..." ifadesi ile karşıladığı, sesli ve görüntülü kayıtla sabit olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

"Türk Ceza Kanunu'nun 214. maddesi "Suç işlemeye tahrik" başlığı altında, suç işlemek için alenen tahrikte bulunan kişi, 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır şeklinde düzenlenen aynı maddenin birinci fıkrası, 'suç işlemeye tahrik eylemini, açıkça ifade özgürlüğünün kapsamı dışına çıkarmış, ifade özgürlüğünün suç işleme veya işletme aracı olarak kullanılması, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesinde belirtilen ilkelere uygun biçimde yasaklanmıştır.

Maddenin üçüncü fıkrasında yer alan, 'tahrik konusu suçların işlenmesi halinde tahrik eden kişi, bu suçlara azmettiren sıfatıyla cezalandırılır' hükmü karşısında, suç işlemeye tahrikin, tehlike suçu niteliğinde olduğunu tespit etmiştir. .

Milletvekillerinin, ancak şiddeti veya suç işlenmesini teşvik yahut tahrik edecek ifadeler, kullanmamaya özen göstermeleri şartıyla, toplumsal sorunlar hakkında acımasız eleştirilerde bulunabilme veya düzeni sorgulayabilme özgürlüğüne sahip bulundukları kabul edilmelidir.

Bu açıklamalar ışığında, düzenlenen miting sırasında, kalabalığın "vur de vuralım, öl de ölelim..." biçimindeki sloganlarına, "merak etmeyin, onun da zamanı gelecektir...' şeklindeki sözleriyle karşılık veren Genel Başkan Devlet Bahçeli hakkında, nihai değerlendirme ve kabul görevli mahkemesine ait olmak üzere, suç işlemeye genel tahrik suçu bakımından, yeterli şüphenin doğmuş olduğu kanaatine varılmıştır.

Devlet Bahçeli'nin Haziran 2011'de yapılan 24. Dönem Genel Milletvekili Seçimi'nde Osmaniye ilinden Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili seçildiği, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 83. maddesi gereğince, milletvekilleri hakkında kişisel suçları nedeniyle soruşturma, kovuşturma yapılması TBMM tarafından yasama dokunulmazlığının kaldırılması kararına bağlı olduğu anlaşılmakla evrak fezlekeye rabten ekte sunulmuştur."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196