SİYASET:
AK Parti oy pusulasında kaçıncı sırada?
30 Mart 2014 yerel seçimlerinde oy pusulalarında partilerin yerleri belli oldu. AK Parti oy pusulasında kaçıncı sırada yer alacak? 

30 Mart'ta yapılacak seçimler için oy pusulalarında partilerin yerleri belirlendi. 30 Mart 2014 tarihlerinde düzenlenecek yerel seçimlere katılacak olan siyasi partilerin oy pusulalarındaki yerleri belli oldu.

Yüksek Seçim Kurulu'nun açıklamasına göre AK Parti 10, CHP 24 ve MHP 26 sırada yer alıyor. Oy pusulasında sıralama belli oldu oldu. Pusulada Ak Parti 10'uncu, CHP 24, MHP 26, BDP 20. sırada yer alacak.

Yerel seçimler için pusulalar ayarlandı. 27 Ocak Pazartesi günü saat 14.00'te, siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi ile ilgili olarak siyasi parti temsilcileri huzurunda kura işlemi yapıldı. Kura işlemi 27 Ocak Pazartesi günü saat 14.00'te YSK'nın Mithatpaşa Caddesi Numara 12 Kızılay/Ankara adresinde bulunan konferans salonunda yapıldı.

Siyasi partilerin, 30 Mart’ta yapılacak yerel seçimde kullanılacak birleşik oy pusulasındaki yerleri kurayla belirlendi. 30 Mart 2014 tarihlerinde düzenlenecek yerel seçimlere katılacak olan siyasi partilerin oy pusulalarındaki yerleri belli oldu Al Parti ve AK Partinin amblemlerinde ki benzerlik ve isim benzerliği kafaları karıştırdı.

Faaliyette olan 77 partiden seçimlere katılacak 26 parti arasında AK Parti 10’uncu, CHP 24’üncü, MHP 26’ıncı, BDP 20’nci ve HDP de 23′üncü sırada yer aldı.

Adı ve amblemi nedeniyle AK Parti’yle büyük benzerlik taşıyan AL Parti (Alternatif ve Değişim Parti) oy pusulasında 3′üncü sırada yer aldı.

Kasım 2008 yılında kurulan ve kısaltılışı “AL Parti” olan Alternatif ve Değişim Partisi’nin genel başkanlığını Mustafa Reşit Burkan yapıyor. Partinin logosu adaleti, aydınlanmayı, barışı ve özgürlüğü temsil eden güneş olarak belirlenirken, altında yer alan burma bilezik ise zenginliği ve bereketi temsil ediyor.

İŞTE SIRALAMA

Oy pusulalarında,
Hür Dava Partisi 1'inci,
Demokratik Sol Parti (DSP) 2'nci,
Alternatif Parti 3'üncü,
Doğru Yol Partisi 4'üncü,
Toplumsal Uzlaşma ve Reform Partisi 5'inci,
Halkın Kurtuluş Partisi 6'ncı,
Türkiye Komünist Partisi 7'nci,
Genç Parti 8'inci,
Büyük Birlik Partisi 9'uncu,
Adalet Ve Kalkınma Partisi 10'uncu,
Muhafazakar Yükseliş Partisi 11'inci,
Yurt Partisi 12'inci,
Demokrat Parti 13'üncü,
Emek Partisi 14'üncü,
Özgürlük ve Dayanışma Partisi 15'inci,
Millet Partisi 16'ncı,
Saadet Partisi 17'nci,
Hak ve Özgürlük Partisi 18'inci,
Liberal Parti 19'uncu,
Barış Ve Demokrasi Partisi 20'nci,
Bağımsız Türkiye Partisi 21'inci,
İşçi Partisi 22'nci,
Halkların Demokrasi Partisi (HDP) 23'üncü,
Cumhuriyet Halk Partisi 24'üncü,
Hak ve Eşitlik Partisi 25'inci,
Milliyetçi Hareket Partisi 26'ncı sırada yer aldı.

Seçmen, 400 bin sandıkta oy kullanacak
Anahtar Kelimeler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Yeni bakan AB'ye kafa tuttu
Yeni baklan AB'ye kafa tuttu. 62. hükümette Avrupa Birliği (AB) Bakanı olarak görevlendirilen Volkan Bozkır,...

Haberi Oku