Öne Çıkanlar yapar 1 Ağır Yaralı sağlık haberleri LANDCOM su kayağı

Abdullah Gül'ü başbakan yapacak formül!

Yerel seçimlerin bitmesi ile beraber gündemin bir numaralı gündem maddesi haline gelen cumhurbaşkanlığı seçim ile ilgili senaryolar Ankara kulislerinde konuşulmaya devam ediyor. Başbakan Erdoğan'ın köşke çıkıp çıkmayacağı merak konusu olurken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün nasıl Başbakan olacak formülü üzerinde tartışmalar ise devam ediyor.

Abdullah Gül'ü başbakan yapacak formül!
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün cumhurbaşkanlığı adaylığından feragat edip Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olması halinde Abdullah Gül'ün başbakan olması üzerindeki formül Siirt formülünü tekrar gündeme getirdi. Peki Siirt formülünde neler yaşanmıştı. Başbakan Erdoğan için uygulanan o formül Abdullah Gül içinde uygulanır mı? İşte muhtemel senaryo...

Kulislerde, Siirt'te Başbakan Erdoğan için izlenen yolun Bayburt'ta Gül için hayata geçirilebileceği konuşuluyor. Erdoğan'ın "Erken seçim asla yok" açıklamasının ardından öne çıkan formüle göre, bir ilin milletvekillerini istifa ettirip, yasa gereği o ilde seçime gidilmesini zorunlu hale getirmek.

Bu yolla, Gül o ilden aday olacak ve milletvekili seçilip Meclis'e girecek. Ardından da Başbakanlık görevini devralacak. Bunun için de en uygun il  tek milletvekiline sahip olan Bayburt. Bayburt Meclis'te tek milletvekili ile temsil ediliyor ve bu koltuk AK Parti'de.

AK Parti'nin iktidara geldiği 2002'de de Erdoğan'ın milletvekilliği önündeki engel kaldırılmış, Siirt milletvekilleri istifa ettirilmiş ve 2003 Mart'ında seçim yapılmıştı. Siirt'ten aday olan Erdoğan milletvekili olmuş, ardından Başbakanlık koltuğunu devralmıştı.

AK Parti'nin yetkili kurullarında karara bağlanan bir takvim olmasa da, Ağustos'ta yapılacak Köşk seçimleri ile milletvekili genel seçimlerinin birleştirilmesine ihtimal verilmiyor. AK Parti'de yapılan tahminlere göre, 10 Ağustos'ta yapılacak ilk tur Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan yüzde 51'in üzerinde oy alıp Köşk'e çıkacak. 28 Ağustos'ta da görevi Abdullah Gül'den?devralacak. Bu aşamadan sonra AK Parti Eylül'de olağanüstü kongre yapacak. Gül partinin başına gelecekse, bu kongrede Genel Başkan seçilecek.

YORUM YAPMADI

Günü İstanbul'da geçiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cuma namazını Sarıyer Yeniköy'deki Merkez Camii'nde kıldı. Gül, namaz çıkışında gazetecilerin sorularını cevapsız bıraktı. (Türkiye Gazetesi)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196