Öne Çıkanlar mani İpek acar açlık 1. Hasat Bayramı trafik kazası

"Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Başlangıçlar Projesi"

- Bursa'da başlatılan proje kapsamında eğitime tabi tutulan ebeler, anne adaylarına doğum korkusunun aşılması ve ağrılarla başa çıkma teknikleri konusunda eğitim verecek

BURSA (AA) - Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu (TKHK) tarafından pilot il seçilen Bursa'da başlatılan "Sağlıklı Nesiller İçin Sağlıklı Başlangıçlar Projesi" kapsamında eğitim verilen ebeler, anne adaylarının doğum algısının pozitif yönde değiştirilmesi için çalışacak, doğum korkusunu aşmalarını sağlayacak ve ağrılarla başa çıkma tekniklerini öğretecek.

Projenin tanıtımı için Çekirge Devlet Hastanesinde düzenlenen toplantıda konuşan TKHK Müşterek Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Emre Yatman, proje için uzun bir hazırlık süreci geçirdiklerini söyledi.

Belirlenen üç hastanede teorik eğitimlerin tamamlandığını anlatan Yatman, "Teorik eğitimlerden sonra ebelerimize yönelik sahada uygulama sürecine başladık. Birincisini Afyonkarahisar'da tamamladık. Bugün ikincisi için buradayız." dedi.

İnegöl ile Çekirge devlet hastanelerinde çalışan ebelere yönelik teorik eğitimlerde çok yoğun taleple karşılaştıklarını vurgulayan Yatman, bazı doktorların bile çalışmalara katılmak istediğini aktardı.

Proje koordinatörü Elif Güler Kazancı da proje için Afyonkarahisar, İnegöl ve Çekirge devlet hastanelerinin pilot bölgeler olarak seçildiği belirtti.

Kazancı, proje çerçevesinde hamileliğin 20'nci haftasından sonra anne adaylarına eğitim verilmesi, doğum algısının pozitif yönde değiştirilmesi, doğum korkusunun aşılması ve ağrılarla başa çıkma tekniklerinin öğretilmesi, eğitim sürecine baba veya gebe yakınının dahil edilmesinin öngörüldüğünü dile getirdi.

Bursa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın ise projenin başarılı olması temennisinde bulundu.

Toplantıda, TKHK Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanı Uzman Dr. Sema Sanisoğlu ile eğitim verilen ebeler katıldı.

Anahtar Kelimeler:
BursaSağlıklı Nesiller

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196