Öne Çıkanlar Futbol CHPli belediye başkanları yardım tırı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık hz. musa

Ramazan Bayramı'na beslenme önerileri

Ramazan Bayramı'na beslenme önerileri

EDİRNE (AA) - Keşan Devlet Hastanesi Diyetisyeni Nur Kaya Çullu, bayramda tatlılarla öğün geçiştirmenin yapılacak en büyük hata olduğunu bildirdi.

Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Basın ve İletişim Birimi'nden yapılan yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Çullu, öğün sayısının düşmesiyle metabolizmanın razaman ayında yavaşladığını söyledi.

Vatandaşların ramazan bayramında beslenmesine dikkat etmesi gerektiğini anlatan Çullu, ramazan sonrası yavaşlayan metabolizma nedeniyle yenilen şeylerden alınan enerjinin çok geldiğini ve bu nedenle kilo artışı görülebildiğini bildirdi.

Çullu, bu durumun önüne geçebilmek için bayramda normal yeme düzenine geçişte bazı konulara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

"Metabolizma hızımızı arttırmayı ve kilo artışını önlemeyi hedeflemeliyiz. Sağlığımızın ve kilomuzun korunması için öncelikle yeterli ve dengeli beslenmeli 4 besin grubunda bulunan çeşitli besinler yeterli miktarlarda alınmalıdır. Ramazan ayı boyunca kahvaltı alışkanlığımızı kaybetmiş olsak da bayramın ilk gününe güzel bir sabah kahvaltısı ile başlamalı, kahvaltımızda peynir, zeytin, yumurta, domates, salatalık gibi kahvaltılıkları tercih etmeli, salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş ürünleri tüketmemeliyiz. Bayramda tatlılarla öğün geçiştirmek yapılacak en büyük hatalardan biridir. Bu durum kan şekerinin hızlı yükselip takiben hızlı düşmesine yol açmakta ve iştah kontrolünü zorlaştırarak bir diğer öğünde gereğinden fazla besin alımına neden olmaktadır. Bu nedenle öğünlerimizin yerine tatlıları tüketmemeliyiz. Ramazan bayramı boyunca tatlı, çikolata tüketimine çok dikkat etmeliyiz. İkram edilen tatlıları, börekleri, sarmaları bitirmek zorunda olmadığımızı unutmamalı çevrenin ısrarcı tutumlarına karşı nazikçe ‘hayır’ diyebilmeliyiz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196