Öne Çıkanlar hava tahmini trafik kazası Recep Akdağ Okmeydanı açlık

DİKKAT! Gripten korunmanın yolları

Kış aylarının en belalı hastalığı olan için uzmanların 10 tavsiyesini sizleri için bir araya getirdik. Havaların soğuması ve kış aylarının başlaması ile birlikte hastalığa yakalanan hastaların yapmaları gereken prtaik çözümler burada. İşte Girpten kurtulmak için yapmanız gereken 10 çözüm yolu.

DİKKAT! Gripten korunmanın yolları

Sağlık başka bir şeye benzemez. Özellikle Kış aylarında mutlaka bir kez yakalandığımız gripten korunmak için uzmanların önerleri burada. Soğuk algınlığı olarak bilinen gripten sadece 10 adımla kurtulabiliriz. 

Griple Mücadele için En Etkili Taktikler, Griple savaşım için 10 öneri, Gripten savunmak istiyorsanız bu tarz şeyleri yapın.İşte hastalığı yok edecek tavsiyeler. Kış aylarıyla beraber hastalıklarda da yüksek oranda bir artış alana geldi. Hava koşullarının değişimi bilhassa bir hayli kişinin gribe yakalanmasına niçin oldu. Soğuk günlerin korkulu rüyası olan gripten savunmak için çeşitli yollar var.Kışın en yaygın hastalığı olarak malum grip, hem hastalık süreci hem de rehabilitasyon süreci olarak zahmet vermektedir. Haliyle hastalıkla başa çıkmak için sizlere hazırlamış olduğumuz 10 maddeyi dikkatle okumalısınız. İşte o maddeler.

Gripin diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarından farkı, ateşin (39 C ve üzerinde olabilen) ve yaygın eklem kasağrılarının daha belirgin olmasıdır. Hastalığın görülme sıklığı eylül -ekim ayları arasında artıp nisan ayı sonlarına doğru gerilemeye başlar. Hastalığın bulaşması ‘damlacık yolu’ iledir. Hasta kişilerin öksürük sırasında havaya yaydığı virüs içeren damlacıkların bir başkası tarafından solunum yolu ile alınması nedeni ile olur.

Hastalık geliştikten sonra kesin tedavisi yoktur, ancak hastaların şikayetlerinin azaltılması ve yaşam kalitelerinin artırılması için bazı tedaviler uygulanabilir. Önemli olan ise hastalığın etkilerinin gelişmesini önleyebilmek ve zamanında fark edip müdahale edebilmektir. Antibiyotiğe dikkat!  Hastalığın gerekli ölçüde takip ve tedavi edilmesi önemlidir ama sık yapılan bir hata ise kişilerin gereklilik olmadan antibiyotik kullanmalarıdır. Burada akılda tutulması gereken birçok üst solunum yolu enfeksiyonunun etken bakteriler olsa bile antibiyotik tedavisine ihtiyaç duymadan bağışıklık sistemimiz tarafından yenilebileceğidir. Kışın hasta olmamak için neler yapacağız?

1-Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hayatınızın ana merkezine alın.

2- Fiziksel egzersiz, düzenli uykuyu asla ihmal etmeyin.

3- Hijyen koşulların özen gösterin, sık sık el yıkama alışkanlığı kazanın.

4-Grip aşısı yaptıralım mı?

Her yıl dünya sağlık örgütünce belirlenen yeni virüs çeşitlerini kapsayacak şekilce grip aşısı geliştirilir. Bu aşının uygulanmasını takiben 1-2 hafta içerisinde kişilerde bağışıklık gelişir. Bu süre içinde hastalığa yakalanma riski devam etmektedir. Aşı en kapsamlı şekilde geliştirilmeye çalışılsa da yine de hastalığa yakalanılabilir ancak bu halde hastalık daha hafif seyreder. Dileyen herkes aşı yaptırabilir ancak özellikle aşı yaptırması önerilenler astım, KOAH , bronşektazi gibi solunum yolu hastalığı olanlar, kalp yetersizliği, böbrek yetersizliği, diyabet gibi kronik hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, kanser hastaları, steroid (kortizon içerikli) tedavi alanlar, sağlık çalışanları ve yaşlılardır. Dikkat edilmesi gereken, yumurta alerjisi olanlara bu aşının uygulanamayacağıdır. Aşı her yıl tekrarlanmalıdır.

5-Vitamin

C Vitamini içeren besinleri tüketin: Özellikle portakal, mandalina, limon, domates, yeşil biber gibi C vitaminince zengin taze sebze ve meyveleri sıkça tüketin.

6-Bitki çayları ile korunun

Ihlamur, zencefil, ekinezya gibi doğal bitki çaylarının tüketilmesi koruyucu ve güçlendirici olabilmektedir.

7-Egzersiz

Mücadeleye açıkhava yürüyüşleri ile başlayın: Düzenli hareket ve fiziksel egzersiz yapan kişilerde tüm hastalıklara yakalanma oranı azalacağı gibi bu hastalıklarla mücadele güçleri de artacaktır; Açıkhava yürüyüşleri, koşu, yüzme gibi egzersizler tercih edilmelidir ancak önemli olan bu çalışmaları düzenli yapabilmemiz ve devam ettirmemizdir.

8-Sigaraya HAYIR

Sigaradan uzak durmak kendimiz için atacağımız en önemli adımlardandır. Önlem alabilmek adına hijyen koşullarımıza da dikkat etmeliyiz.

9-Tenhalarda dolaşın

Kalabalıktan uzak durun: Salgın döneminde kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak durmaya çalışmak veya o ortamda kaldığımız süreyi en aza indirmek, mecbur kalmadıkça tokalaşmamak veya tokalaşma ve temas sonrasında hemen ellerimiz yıkamak bu önlemlerdendir.

10-Salgın önlemi

Ateşli çocuğu okula göndermeyin: Ailelerin de ateşli çocuklarını iyileşene kadar okula göndermemeleri salgınların önlenmesi için önerilmektedir. Doğru zamanda yapılması planlanan aşı da alınabilecek önlemlerin başında gelmektedir.
Anahtar Kelimeler:
HaberlerGripHastalık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196