Öne Çıkanlar Mağara Mahallesi silahlı ve kar maskeli samsung-s6 edge Yetimler Gecesi tür işçiler

Bayramda tatlı tüketimine dikkat

- Bursa Halk Sağlığı Müdürü Akan : "Bayramda aşırı besin ve tatlı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak durulması gerekiyor."

Bayramda tatlı tüketimine dikkat

BURSA (AA) - Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan, bayramda aşırı besin ve tatlı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak durulması gerektiğini belirtti.

Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Dr. Akan, ramazanda oruçlu geçirilen günlerden sonra bayramda besin ve tatlı tüketimi konusunda uyarılarda bulundu.

Ramazan ayında günlük öğün sayısının azaldığını ve beslenme düzeninde değişiklikler olduğunu kaydeden Akan, "Bayramda ise vatandaşlar, öğün sayısının artmasından dolayı bazı sindirim sistemi rahatsızlıkları ile karşılaşabilirler. Geleneksel olarak bayramda ikram edilen şeker, çikolata ve hamur işleri gibi gıdalar kan şekerini hızla yükseltir. Bu gıdaları bayramda birdenbire sık tüketmek sindirim sistemi problemlerine ve kan şekerinin hızlı yükselmesine neden olarak, çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle vatandaşlarımızın bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat etmeleri, aşırıya kaçmamaları, yeterli ve dengeli beslenme ilkelerini unutmamaları gerekmektedir." ifadelerini kullandı.

Bayram süresince çevrenin ısrarcı tutumlarına aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınması gerektiğini belirten Dr. Akan, şunları aktardı: ''Bayramda aşırı besin ve tatlı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak durulması gerekiyor. Özellikle bayramda tatlı tüketimi çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar küçük porsiyonlar halinde tercih edilmelidir. İkramda bulunurken ise hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlılar, taze veya kuru meyveler; şerbetler yerine taze sıkılmış meyve suyu, az şekerli limonata, ayran gibi içecekler sunulmalıdır.''

Anahtar Kelimeler:
Sağlık

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196