Öne Çıkanlar Futbol ERV Nene Hatun kadıköy Bilecik Nine İhbar Etti;Sözde Bölge Sorumlusu Öldürüldü; 1 milyon lira ödül

Flappy Bird veda etti. Bağımlılık yapan oyun...

Angry birds gibi çıktığı ilk zamanda bağımlılık yapan Flappy Bird oyunu yayından kaldırıldı. Bir gece yazılan oyunun zorluk derecesi herkesi sinirlendirse de oynamaktan kendini alamayan kulllanıcılar bu duruma çok üzüldü. Peki oyunun kaldırılmasının zorluk derecesi dışındaki asıl nedeni ne?

Flappy Bird veda etti. Bağımlılık yapan oyun...
Boruların arasında uçurulan kuş oyunu Flappy Bird'ün dönemi kapandı. Oyunun müdavimleri, oyunu kaldırılmasıyla büyük hayal kırıklığına uğradılar.

Vietnamlı bağımsız oyun tasarımcısı Nguyen Dong, Mayıs 2013'te App Store üzerinden kullanıma sunduğu kuş oyunu Flappy Bird, piyasaya ilk çıktığı günlerde beğenilmemişti ve büyük eleştirilere uğramıştı. Huffington Post gazetesi oyunu kötü grafikli ve irite edici olarak bulmuştu. Dünyaca ünlü değerlendirme sitesi Metacritic sitesi ise oyuna %54 gibi oldukça düşük bir puan vermişti.

Ancak oyun 2014 yılında popüler oldu ve çeşitli kaynaklara göre yapımcısına günde 50 bin dolarlık reklam geliri kazandırdı.

FLAPPY BİRD NEDEN POPÜLER OLDU?

2014 yılında oyunun bir anda popülerliği zirveye ulaştı. Bu yıl Ocak ayında App Store'da en çok indirilen uygulama olan Flappy Bird, 30 Ocak'ta Android'in uygulama sayfası Google Play'e de sunulunca popülerliği tüm akıllı telefonları sardı. Bu dönemde pozitif eleştiriler alan Flappy Bird'un eğlenceli bir oyun olmamasına rağmen bağımlılık yaptığı üzerinde duruldu.

FLAPPY BİRD NEDEN KALDIRILDI?

Flappy Bird'ün yapımcısı Nguyen Dong, 8 Şubat günü kendi Twitter hesabından yazdığı mesajında oyuna daha fazla katlanamadığını ve 9 Şubat günü oyunu kaldıracağını açıkladı. Oyunu hukuki sebepler yüzünden kaldırmadığını açıklayan Dong, oyunu kaldırmasının kesin sebebini söylemedi. İlk attığı mesajdan 22 saat sonra oyunu kaldıracağını söyleyen Flappy Bird'un yapımcısı sözünde durdu ve oyunu tam 22 saat sonra hem App Store'dan hem de Google Play'den kaldırdı.

FLAPPY BİRD NEREDEN İNDİRİLEBİLİR?

Bugüne kadar Flappy Bird'u indiren kullanıcılar oyunu kullanmaya devam edebilirler. Hatta bu oynanan oyunlardan Nguyen Dong da para kazanmaya devam edecek, ancak legal yollardan artık oyunu indirmenin çaresi kalmadı. Öte yandan oyunu önceden yükleyen bazı kullancılar, Flappy Bird yüklü telefonlarını E-Bay üzerinden satışa sundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196