Öne Çıkanlar İstanbul güreş görüldü açlık trafik kazası

Ah Seda ahh dozunu iyi ayarlasaydın yaa!

Seda Sayan,Gelin Kaynana programında hediye ettiği ürünlerin reklamları üzerine bastıkça basınca neler oldu dersiniz? Seda'nın bu olayını fark eden RTÜK Kanal D'ye ceza oldu yağdı.

Ah Seda ahh dozunu iyi ayarlasaydın yaa!
Seda Sayan yeni prolgramı ile Kanal D'yi ilk zora soktu. Seda Sayan programında hediye ettiği ürünlerin markalarını çok çok söyleyince RTÜK cezayı kesti. RTÜK Seda'yı affetmedi.
 
Seda Sayan yeni programında reklamı abartınca Rtük ibretlik bir ceza kesti. Kaynan Gelin Seda'ya Gelin programında bazı markaların reklamını çok bastıra bastıra yapan Seda Sayan'ı Rtük affetmedi.
 
Uzun bir aradan sonra bir izdivaç programı ile ekranlara yeniden dönüş yapan Seda Sayan Rtük'ten aldığı rekor ceza ile gündeme geldi. Yeni programında bazı firmaların reklamlarını bastıra bastıra yapan Seda Sayan hakkında Rtük şok bir ceza kararı verdi.
Başarılı şarkıcı ve sunucu Seda  Sayan'a RTÜK'ten büyük şok geldi. RTÜK Seda Sayan'ın haddinden fazla reklam yapmasına büyük bir ceza yağdırdı.
 
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kanal D’de hafta içi her gün ekrana gelen ”Kaynana Gelin Seda’ya Gelin” isimli yarışma programında yarışmacılara verilen hediyelerin markalarına aşırı vurgu yapıldığı gerekçesiyle 650 bin liralık ceza kesti.
 
RTÜK kaynakları, bu tür programlarda ürün yerleştirme çerçevesinde yapılan sponsor reklamlarının yasal olduğunu, ancak Seda Sayan’ın programında bunun abartılması nedeniyle ceza yönünden karar alındığını dile getirdi
 
RTÜK’ün Kanal D’ye Seda Sayan’ın programında; Profilo, Kütahya Porselen, Atlas, Casper, BİGOTTİ, YKM, Özdilek ve Doğtaş gibi firmalara ait ürünlerin aşırı vurgulanması nedeniyle ceza verdiği öğrenildi. RTÜK’ün bu kararı televizyonlarda hediye dağıtan yarışmalar için tartışma yaratacak bir nitelik kazandı.
Seda Sayan’ın sunuculuğunu yaptığı ”Kaynana Gelin Seda’ya Gelin” adlı yarışma programında yapılan reklamlar RTÜK toplantısında değerlendirildi. Toplantı sonucunda hazırlanan raporda şu tespitler yer aldı:
 
”Kanal D yayın kuruluşunun rapora konu olan yayının ürün yerleştirme kapsamında değerlendirilmesi düşünülmüştür. Bu çerçevede yapılan değerlendirme sonucunda ürünlere aşırı vurgu yapıldığı bu nedenle bu nedenle 6112 sayılı kanunun 13. maddesinin 3. fıkrasında belirtilen ‘Ürün yerleştirmenin medya hizmet sağlayıcısının editoryal bağımsızlığını ve sorumluluğunu etkilemesine izin verilmez. Ürün yerleştirmede ürün ve hizmetlerin satın alınması ve kiralanması doğrudan teşvik edilemez ve ürüne aşırı vurgu yapılamaz. İzleyenler program başında sonunda ve reklam arası sonrasında program başladığında ürün yerleştirmenin varlığı hakkında bilgilendirilir’ hükmünü ihlal ettiği kanaatine varılmıştır.”
Raporda yarışmanın yayımlandığı Kanal D’ye yaklaşık 650 bin lira para cezası kesilmesinin karara bağlandığı kaydedildi. Karara RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç ile MHP kontenjanından seçilen üyesi Esat Çıplak muhalefet oyu kullandı. Ancak karar 2 ye karşı 5 oyla kabul edildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196