Öne Çıkanlar tek dileği i cinayet Josue Pesqueira  spor ayakkabı Bu Gece Ay Mavi

Yaz nüfusu kış nüfusunun 10 katı

- Doğal güzellikleri, denizi ve tarihi yapılarıyla Karadeniz sahilinde yer alan Kocaeli'nin 50 bin nüfuslu ilçesi Kandıra, yaz aylarında 500 bin kişiye ev sahipliği yapıyor - Cenevizlilerden kalma su kuyuları bulunan Kefken Adası, "mavi bayrak" sahibi plajı ve taşların renk çeşitliliği nedeniyle "Pembe Kayalar" olarak adlandırılan yerler, turistlerin sıkça ziyaret ettiği tatil mekanlarının başında geliyor - Kandıra Belediye Başkanı Köken: "Kandıra denince akılda denizi, ormanı, masum köyleri kalsın istiyoruz. Biz turizmle gelişelim, yeşil alanlarımızla akılda kalalım"

Yaz nüfusu kış nüfusunun 10 katı

KOCAELİ (AA) - KADİR YILDIZ - Kocaeli'nin Karadeniz sahilinde yer alan ilçesi Kandıra, sahip olduğu doğal güzellikleri, denizi ve tarihi yapıları nedeniyle yerli ve yabancı turistler tarafından tercih ediliyor.

İstanbul'a yakınlığının yanı sıra Cenevizlilerden kalma tarihi su kuyuları bulunan Kefken Adası, "mavi bayrak" sahibi plajları ve taş renklerinin çeşitliliği nedeniyle "Pembe Kayalar" olarak adlandırılan gözde mekanlarından ötürü turistler, ilçeye yoğun ilgi gösteriyor.

Kışın 50 bin kişinin yaşadığı Kandıra, yaz tatilinde 500 bin kişiye ulaşarak nüfusunun 10 katı misafiri ağırlıyor.

Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turistlerin ilçeden mutlu ayrılması için çalıştıklarını söyledi.

"Kandıra'nın nüfusu yaklaşık 49-50 bin, yaz döneminde ise 500 bin nüfuslu bir ilçe oluyoruz." diyen Köken, ziyaretçilerin beklentilerine cevap vermeye çalıştıklarını belirtti.

Ünal Köken, Bağırganlı, Seyrek, Sarısu, Kerpe, Kumcağız, Kovanağzı, Cebeci ve Babalı sahillerinin turistlerden yoğun talep gördüğünü anlatarak, "Buraları insanımızın hizmetine sunmak için Büyükşehir Belediyesiyle çalıştık. Cebeci sahilimiz 'mavi bayrak' aldı. Cebeci sahili, kumu, yeşil alanı ve gerekli her şey düşünülerek tasarlandı. İnsanımız huzurlu şekilde tatil yapıyor." dedi.

İlçenin 53 kilometrelik sahil bandı bulunduğunu kaydeden Köken, sahillerinin hem yeşili hem de deniziyle bölgenin huzur veren bir noktası olduğunu dile getirerek, Kerpe'nin "mavi bayraklı sahiller" arasında girdiğini anımsattı.

- "Ege ve Akdeniz konseptini istiyoruz"

Belediye Başkanı Köken, Ege ve Akdeniz bölgelerinde olduğu gibi bölgeye kaliteli oteller yapılması çağrısında bulunarak, "Kültür ve Turizm Bakanlığının bölgeyle ilgili kıyı gelişim bandını ilan ettikten sonra çalışmalar yavaşlamış. Planlar daha bitmiş değil. Hangi alanda otel yapılacak, neresi yeşil alan olacak? Bunları Bakanlık sonuçlandırırsa, Ege ve Akdeniz konseptini buraya da istiyoruz." diye konuştu.

- "Yeşil alanlarımızla akılda kalalım"

Yakın zamanda bu planların Büyükşehir Belediyesine devredilmesini beklediklerini aktaran Ünal Köken, şunları söyledi:

"Ondan sonra göreceksiniz bölge daha da gelişecek. Kandıra, insanların huzuru yakalayabileceği, rahat ortamları bulunan bir ilçe olsun. Taş yığınlar halinde bir turizm yapısı istemiyoruz. Burayı kaliteli bir biçimde yönetmemiz lazım. İnsanların kalacağı ahşap binalarla bölgeyi yaşanabilir hale getirmek istiyoruz. İnsanlara doğa lazım. Bunları kaybetmemeliyiz. 'Kandıra' denince akılda denizi, ormanı, masum köyleri kalsın istiyoruz. Biz turizmle gelişelim, yeşil alanlarımızla akılda kalalım."

Kandıra'da doğa, deniz ve eski köy yaşamının sürdüğü tarihi alanların bulunduğuna işaret eden Köken, tatile gelen insanların sadece denize değil, tarihi yerlere de ilgi gösterdiğini vurguladı.

Turizme farklılık getirmek için bölgeye bungalovlu mesire alanı yapıldığına dikkati çeken Ünal Köken, ayrıca Karadeniz sularında rip (çeken) akıntının görüldüğünü ve tatilcilerin ilan edilen yerlerde denize girmemeleri gerektiği uyarısında da bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196