Öne Çıkanlar Akreditasyon Eğitim Semineri ameliyattan Alev Volkan Şen i cinayet

İstanbul'un Fethi'nin 563. yıl dönümü

İstanbul'un Fethi'nin 563. yıl dönümü

EDİRNE (AA) - Edirne'de, İstanbul'un Fethi'nin 563. yıl dönümü kutlamaları kapsamında, "İstanbul’un Fethi Edirne’den Başlar" etkinliği düzenlendi.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şubesi üyeleri, taşıdıkları Türk bayrakları ve derneğin pankartıyla Tophane mevkisinde toplandı.

AGD Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş, burada yaptığı konuşmada, köklü bir tarihe sahip Edirne'de yaşamanın sorumlulukları olduğunu söyledi.

Herkesin tarihi sorumluluğu bilerek hassasiyet göstermesi gerektiğini belirten İriş, "Bunun için medeniyet değerlerimize sımsıkı bağlı, gönlü ve ufku geniş, iyiliği, adaleti kendine şiar edinmiş insanlara ihtiyaç vardır" diye konuştu.

Dünyevileşen, taklitçi, öz güven eksikliği olmayan gönüllere ihtiyaç olduğunu vurgulayan İriş, şunları kaydetti:

"Milletimizin geleceğini kokuşmuş AB değerlerinde değil, eskimez öz değerlerinde arayan yönetim zihniyete ihtiyacımız vardır. Fetih bize bunu öğretiyor. Tarihimize dönelim ve inancımıza sarılalım. Fetih ile Fatih Sultan Mehmet Han sadece bir çağ açmadı, Avrupa'ya hatta tüm dünyaya sahip olduğumuz adaleti, hoşgörüyü ve sosyal barışı, insan hakları değerlerini tanıttı.

Biz şerefli bir milletin, şerefli tarihinin evlatları olarak tarihimizin en parlak olaylarından birisi olan İstanbul'un Fethi'nin 563. yılında yeni bir dönem başlatmanın şuur ve heyecanı ile gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizin hayırlı olmasını diliyoruz. Bu duygularla Berat Kandili'nizi de kutluyoruz."

İriş'in konuşmasının ardından şehitler için dua edildi.

Etkinliğine katılan temsili "Fatih Sultan Mehmet" TRT 1'de yayınlanan "Diriliş Ertuğrul" dizisinde Halime Sultan'ı canlandıran oyuncunun atına bindi.

Öte yadan, yürüyüş şeklinde planlanan etkinlik yağmur dolayısıyla açıklamanın ardından sona erdi.Anahtar Kelimeler:
TrtAGDDiriliş Ertuğrul

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196