Öne Çıkanlar Akreditasyon Eğitim Semineri ameliyattan Alev Volkan Şen i cinayet

6. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu

- Sempozyum kapsamında oluşturulan sokak atölyesinde çocuklar çamura şekil verdi, "obvara" pişirim tekniği çalıştayı düzenlendi

6. Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu

KOCAELİ (AA) - Seramik sanatının imkan ve sınırlarının geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla bu yıl 6'ncısı düzenlenen Uluslararası Gölcük Seramik Sempozyumu, çeşitli uygulamaların yapıldığı çalıştaylarla devam ediyor.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi iş birliğiyle gerçekleştirilen sempozyumda, onursal sanatçılardan Prof. Dr. Türker Özdoğan'ın katılımıyla, Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Cam Atölyesi'nde yumuşak çamur plakasının yapımı ve şekillendirme teknikleri çalıştayı yapıldı.

Çınarlık meydanında kurulan sokak atölyesinde çocuklar, çamuru şekillendirerek doyasıya eğlendi.

Günün sonunda ise davetli sanatçılardan Aydan ve Ahmet Nejat Birdevrim ile KOÜ Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Seramik Cam ve Çinicilik Programı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol'un katılımıyla Değirmendere Amfi Tiyatro'da, seramikçiler için ilginç sayılabilecek alternatif pişirim yöntemlerinden "obvara" pişirim tekniği çalıştayı düzenlendi.

Obvara pişirim tekniğinde yüzeyinde sır kullanılmayan seramik parçalar, alana kurulan fırında 750-1000 santigrat dereceye ulaşmasının ardından su, süt, maya, un ve çeşitli tahılların fermantasyonuyla elde edilen karışıma daldırıldı. Parçalar, daha sonra temiz suyla şoklandı.

Türkiye, Hindistan, Pakistan, Slovakya ve Finlandiya'dan akademisyenlerin katıldığı sempozyum, 24 Mayıs'ta sona erecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196