Öne Çıkanlar Futbol Bilecik ERV Nene Hatun kadıköy Nine İhbar Etti;Sözde Bölge Sorumlusu Öldürüldü; 1 milyon lira ödül

Zekeriya Öz ile birlikte 166 savcının görev yeri değiştirildi

Yolsuzluk operasyonu sırasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olan Zekeriya Öz 3. kez atandı. Operasyondan sonra Bakırköy'e atanan Öz bugün itibari ile Bolu'ya normal savcı göreviyle atandı. Yeri ve makamı değişen sadece Öz değili 166 ismin daha yeri değiştirildi.

Zekeriya Öz ile birlikte 166 savcının görev yeri değiştirildi
Bakırköy Başsavcı vekili Zekeriya Öz, Bolu'ya savcı olarak atandı.

HSYK'nın yeni adli idari yargı kararnamesi yayınlandı. 166 hakim ve savcının görev yeri değişti. Bu kapsamda Bakırköy Başsavcı vekili Zekeriya Öz'ün, Bolu'ya savcı olarak tayin edildiği bildirildi.

İŞTE ATAMA YAPILAN DİĞER İSİMLER;

İstanbul Başsavcı vekilliğine Selamettin Celep, Mehmet Sali Sol, Faruk Erşan Yılmaz getirildi.
Erzurum Başsavcısı Ramazan Apaçık Kahramanmaraş Başsavcısı,
Ankara Başsavcı vekilliğine Zafer Eriş, Ramazan Kaya ve Veli Dalgalı,
Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ali Girgin Muğla Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına,
Kahramanmaraş Başsavcısı Mustafa Küçük Kocaeli Başsavcılığına,
Kırıkkale Başsavcısı Musa Durmaz Erzurum Başsavcılığına,
İzmir Başsavcı vekilliğine Kazım Arapoğlu, Orhun Sezer, Muvaffak Meşe getirildi

ZEKERİYA ÖZ'DEN AÇIKLAMA

Atama sonrası açıklamalarda bulunan Zekeriya Öz 'Atanmamla ilgili bilgim yok. Doğruysa da hayırlı olsun' dedi.

Ayrıntılar az sonra...

ZEKERİYA ÖZ KİMDİR

Zekeriya Öz (d. 1968; Bursa), Türk hukukçu, CMK 250. madde ile özel yetkili İstanbul cumhuriyet savcısı.
Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Dünya'ya geldi. İlk, orta ve lise öğretimini Bursa'da tamamladı. Babası Bursa'da esnaflık yapan Öz, 1986 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1991 yılında mezun oldu. 1997'ye kadar Bursa Barosuna kayıtlı olarak avukatlık yaptı. 1997 yılında Hakim ve Savcılar Sınavını kazandıktan sonra Bursa Barosundaki kaydını sildirip savcı oldu.

1999 yılının Ağustos ayında kısa dönem askerlik hizmetine başladı. Askerliğe 114,5 kilo olarak başlayan savcı görevinin 12. gününde çeşitli sağlık nedenleriyle sağlık kurulunun karşısına çıktı. Kendisine 3 ay süreyle hava değişimi verilmiş ve verilen sürede istenen kilolara inememiştir. Bunun üzerine 2 kez daha üçer aylık hava değişimi verilmiş ve durumunda bir değişiklik olmaması nedeniyle Mayıs 2000'de eksojen obezite tanısıyla askerliğe elverişsizdir raporu verilmiştir.

İlk görev yeri Çine'ye 26 Eylul 1995 tarihli ve 22416 sayili Resmi Gazete'de yazılı kararla atanan Öz, Çine'den sonra Mutki'ye 2 Temmuz 1998 tarihli ve 23390 sayılı Resmî Gazete de yazılı kararla gönderildi.
Mutki'de iki yıl görev yaptıktan sonra Balıkesir, Bigadiç'e atandı.

2004 yılında İstanbul, Ümraniye'ye atandı ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı oldu. El Kaide üyesi El Sakka hakkında müebbet hapis istemiyle dava açtı. İstanbul'daki İngiliz Başkonsolosluğu ve sinagoglar ve HSBC'ye, bombalı saldırı düzenleyen El Kaide militanları Azad Ekinci ve Abdülkadir Karakuş'un Suriye'ye Sakka'nın yanına gittiğini tespit etti.

12 Haziran 2007 Ümraniye'de bir gecekonduda 27 el bombasının bulunması ile başlayan Ergenekon soruşturmasını yöneten savcılardan biridir.

HSYK, adli yargı kararnamesiyle Ergenekon davasına bakan özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ü,özel yetkilerini alarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atadı. Özel Yetkili başsavcı vekilliğine ise Ergenekon, Askeri Casusluk ve Fuhuş Çetesi soruşturmalarını yürüten Fikret Seçen atandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196