Öne Çıkanlar görüldü İstanbul güreş trafik kazası açlık

Yolsuzluk iddianamesi sil baştan! Şok. Serbest kalırlar mı?

17 aralıkta yapılan ve rekor cezaların talep edildiği yolsuzluk ve rüşvet iddianamesi atanan yeni savcı tarafından çöpe atılarak yeniden yazılmaya başlandı. Bilindiği gibi dava tek başına Ekrem Aydıner'e verilmişti.

Yolsuzluk iddianamesi sil baştan! Şok. Serbest kalırlar mı?
Ülke gündemini sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili soruşturmada sular durulmuyor. Soruşturmayı yürüten savcı Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç’in görevden alınmalarının ardından şimdi de bitirmek üzere oldukları iddianame çöpe gitti.

Alınan bilgilere göre, üç eski bakanın çocuklarının da tutuklandığı yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını tek başına yürütecek olan Savcı Ekrem Aydıner, dosyaya bakan ilk savcı Celal Kara’nın yazdığı iddianameyi dikkate almayacak. Yeni iddianameyi şu an dosyanın tek savcısı konumunda olan Ekrem Aydıner yazacak. Ekrem Aydıner soruşturmaya “dosyanın kapsamı geniş” denerek sonradan dahil edilmişti.

REKOR CEZALAR

Celal Kara’nın iddianamesi çöpe gitmeseydi önümüzdeki hafta mahkemeye teslim edilecekti. Kara’nın iddianamesinde işadamları hakkında rekor hapis cezaları istendiği iddia edildi. Reza Zarrab, Süleyman Aslan, Barış Güler ve Kaan Çağlayan’ın da aralarında bulunduğu isimlere ilişkin iddianamede Zarrab’ın bir numaralı şüpheli olduğu öğrenildi. İddianameye göre Zarrab, 100’e yakın rüşvet olayına karıştı.

İddianamede, Zarrab’ın altın kaçakçılığı yaptığından da söz edildi ve 37 yıla kadar hapsi istendi. İddianamede eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler hakkında 137 yıl, eski Bakan Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan hakkında ise 336 yıla kadar hapis cezası istendiği öne sürüldü. Kara’nın yazdığı iddianamede Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir hakkında ise ‘Kültür ve tabiat varlıkları kanuna muhalefet’, ‘usulsüz imar izne vermek’ suçlarından 32 yıla kadar hapis cezası istendiği ifade edildi.

Soruşturmada tutuklanan Rüçhan Bayar’ın ise dün tahliyesine karar verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196