Öne Çıkanlar Futbol kadıköy Bilecik ERV Nene Hatun Nine İhbar Etti;Sözde Bölge Sorumlusu Öldürüldü; 1 milyon lira ödül

Yeni demokratikleşme paketi ile bunlar gelecek!

22 maddelik yeni demokratikleşme paketi TBMM'ye sunuldu. Yeni yasa ile birlikte özel yetkili mahkemeler tamamen kaldırılırken uzun tutukluluk süresi 5 yıla indirilecek ve gözaltı süresi de düşecek. Peki yeni paket bize başka neler getirecek? İşte detaylar...

Yeni demokratikleşme paketi ile bunlar gelecek!
Dün AK Partili milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan 22 maddelik yasa teklifi yargıda köklü değişikliklerin önünü açıyor. Özel yetkili mahkemeler tamamen kaldırılıyor, ÖYM'lerdeki dava ve soruşturmalar ağır ceza mahkemelerine devrediliyor.

Dinleme, tedbir, el koyma kararları da geçici madde ile kaldırılıyor. Yasa yürürlüğe girdiğinde 15 gün içinde dinleme, 30 gün içinde tedbir kararları yeniden alınacak.

22 madde içerisinde en çok konuşulanlardan bir diğeri ise uzun tutukluluk süresinin 10 yılda 5 yıla düşürülmesi... Gözaltı süresi ise 4 günden 24 saate inecek.

22 maddelik yasa teklifinin Adalet Komisyonu’nda 10 Şubat Pazartesi günü ele alınması, bir hafta içinde de yasalaşması planlanıyor.

Teklifte yer alan hükümlerden öne çıkanlar şöyle;

ÖYM’LER TAMAMEN KALDIRILIYOR

Özel Yetkili Mahkemeler tamamen kaldırılıyor. Balyoz, Ergenekon gibi davalara bakan ÖYM’lerde görevli hakim ve savcılar, HSYK tarafından başka bir göreve atanacak. Bu mahkemelerin ellerindeki dosyaları devretmesi, terör suçlarına artık ağır ceza mahkemelerinin bakması öngörülüyor.

KARARLAR ÜÇ HAKİMİN OYBİRLİĞİYLE ALINACAK

CMK’ya eklenen geçici maddeyle katalog suçlarla ilgili soruşturmalardaki dinleme ve tedbir kararlarının tümü geçersiz hale gelecek. Yasa kabul edildiğinde yasa kapsamı içine giren tüm soruşturmalarla ilgili mal varlığına tedbir, hak ve alacaklara el koyma, dinleme, gizli soruşturma, teknik takip kararları yeniden alınacak. Kararlar ağır ceza mahkemesinde üç hâkimin oybirliğiyle alınabilecek.

TELEFON DİNLEME KARARI İÇİN KUVVETLİ ŞÜPHE ŞARTI

Telefon dinlemeler teklifte yer alan bir dizi düzenlemeyle zorlaştırılıyor ve yasadışı dinleme ve izlemeye verilen cezalar artırılıyor. Buna göre telefon dinleme kararı alınması için kuvvetli şüphe aranacak. Suçla ilgisi olmayan kişilerin iletişiminin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınmasının önüne geçmek için karar alınırken cihaz sahibini gösterir belge istenecek.

Telefon dinleme süresi iki aya indirilecek, süre uzatımına da sınırlama getirilecek. Örgüt faaliyeti çerçevesinde dahi olsa iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması altı ayla sınırlandırılacak. Telefon dinlemeleri için Ağır Ceza Mahkemesi heyetlerinin oy birliğiyle karar alması şartı da getiriliyor.

Türkiye'de mahkeme kararıyla 80 bin dolayında telefon dinlendiği belirtiliyor. Yasa yürürlüğe girdiğinde 15 gün içinde dinleme, 30 gün içinde tedbir kararları yeniden alınacak.

GÖREVE İADE YOLU KAPANIYOR

ÖYM'lerin kaldırılmasını içeren yasa teklifinde, görevden alınan polisler ve kamu görevlileri için kötü haber var. İdare mahkemeleri yürütmeyi durdurma kararı veremeyecek.

YENİ DÜZENLEME TAHLİYE GETİREBİLİR

Tutuklanan iş adamı Rıza Sarraf ve iki bakanın oğlunun da soruşturulduğu TCK’nın 220. maddesindeki 'suç işlemek amacıyla örgütü kurmak' suçlamalarında artık savcılıklar dinleme talep edemeyecekler. Usul hükümleri geriye yürüyecek şekilde geçici maddeyle değiştiği ve lehe düzenleme yapıldığından Sarraf ve diğer tutukluların üst mahkemeye itirazla tahliyeleri gündeme gelebilecek.

MAL VARLIĞINA EL KOYMAYA RAPOR ŞARTI

Ceza Muhakemesi Kanunu ile düzenlenen mal varlığına tedbir koyma tedbirini almak da zorlaştırılıyor. Mevcut uygulama ile şüpheli ve sanıkların nakdi ya da ayni tüm hak ve alacakları ile mal varlığına el konulduğu ve bunların suçtan elde edilip edilmediğine hiç bakılmadığı vurgulanan değişiklik gerekçesinde bu durumu engellemek için yeni bir şart getiriliyor.

Buna göre el koyma işleminin uygulanabilmesi için ilgisine göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Mali Suçları Araştırma Kurulu, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu’ndan söz konusu taşınmaz ya da hak ve alacakların suçtan elde edildiğine ve suçtan elde edilen değere ilişkin rapor alınması zorunlu hale getiriliyor.

TUTUKLAMA BEŞ YIL GÖZALTI 24 SAAT

Devlete karşı suçlar ve terör suçunda azami tutukluluk 10 yıldan 5 yıla, gözaltı süresi toplu suçlarda 4 günden 24 saate inecek. Yakalanan kişi en geç 24 saat içinde yetkili hakim veya mahkeme önüne çıkarılacak. Çıkarılamıyorsa 24 saat içinde adliyeden telekonferansla yetkili hâkimce sorgusu yapılacak.

MADDE MADDE PAKET NE GETİRİYOR?

-Özel yetkili mahkemeler tamamen kalkıyor. Özel yetkili hakim savcı ve kovuşturma usülleri bundan sonra olmayacak.

-ÖYM'lerin baktığı tüm dosyalar Ağır Ceza Mahkemeleri'ne iade edilecek.

- Arama, telefon dinlemesi ve teknik takip sırasında elde edilen kişisel veriler ile özel hayata ilişkin bilgileri yok etmeyenlere ağır cezalar verilecek.

- Tutukluluk üst sınırı 10 yıldan 5 yıla iniyor. Ancak Ergenekon davası sanıkları bundan faydalanamıyor, çünkü Yargıtay ve AİHM içtahaklarına göre temyiz süresi tutukluktan sayılmıyor.

- Gözaltı kararı için kuvvetli şüphe şartı geliyor.

- Savunma makamı suçlandığı tüm dosyalara ulaşabilecek.

- Dinlemelerde suç dışı belge ve tape'ler yok edilecek.

- Mevcut dinleme kararları gözden geçirilecek.

- Dinleme kararını sadece ağır ceza mahkeme heyeti verebilecek. Dinleme kararı için mahkeme heyetinin oybirliği gerekiyor.

- Mal varlığına el koymak için BDDK, MASAK, SPK raporu şartı geliyor.

- Dinleme kararını sadece ağır ceza mahkemesi heyeti verecek. Mevcut dinleme kararları gözden geçirilecek.

- Kişisel verileri hukuka aykırı alanlara ağır cezalar geliyor

- Birden fazla suç işleyenler ile suçu meslek edinenler bakımından tutuklamayı kolaylaştırıcı düzenleme getirilmek suretiyle toplumun korunması amaçlanacak.

- Teknik araçlarla izleme tedbirine ilişkin süreler 8 haftadan 4 haftaya indirilecek. Örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili olarak sürenin müteaddit defalar uzatılmasına son verilmekte ve bu durumda en fazla 4 hafta uzatılabilmesine imkân verilecek.

- Telefon dinlenmesine, gizli soruşturmacı görevlendirilmesine ve teknik takip yapılmasına karar verilmesi için yeni bir usul benimsendiğinden, daha önce bu işlemler için alınan kararların geçerliliğini devam ettirebilmesi için 15 gün içinde bu kanun hükümleri uyarınca yeniden karar alınması zorunluluğu getirilecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196