Öne Çıkanlar hava tahmini trafik kazası Recep Akdağ Okmeydanı açlık

Soma'da ölen 301 madenci işten kovuldu! Şaka gibi

Manisa Soma'da geçtiğimiz Mayıs ayında meydana gelen feci maden kazası sonrası bugün işçilerin cep telefonuna gelen mesaj şok etti. Soma'da çalışan 2 bin madencinin telefonuna gelen işten kovuldunuz mesajı şok etkisi yarattı. Maden işletmecisinin yaşanan kazadan sonra çalışanların maaşlarını ödediği ancak artık madeni kapatacaklarını ve bu yüzden işçileri işten çıkartacağını açıklaması şok etkisi yaratttı.

Soma'da ölen 301 madenci işten kovuldu! Şaka gibi

Mayıs 2014'de meydana gelen ve 301 madencimizin hayatını kaybettiği Soma madeninde şimdide 2 bin madenci işten çıkartıldı. Maden işletmecisinin bünyesinde çalışan 2bin kişiden fazla kişiye işten kovuldunuz mesajı sonrası işçiler bir şok daha yaşadı. Özellikle yaşanan kazadan sonra madencilerin paralarını ödemek zorunda olan şirket bugün attığı mesajla 2 binden fazla işçisini işten çıkardığını açıkladı. 

Manisa’nın Soma İlçesi’nde, 301 madencinin hayatını yitirdiği facianın meydana gelmekde olduğu Eynez ocağında çalışan işçilerin çok büyük bölünmü kış ortasında  işten çıkarıldı. Geçen 13 Mayıs’ta Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ilişkin Eynez maden ocağında gerçekleşen faciada 301 kişi hayatını yitirmişti. Facianın peşinden maden kapatılırken, işçilerin ücretlerinin ödenmesine devam edilmişti. Firmanın, içinde galeri onarım çalışmaları süren ocakta, daha uzun bir zaman üretim yapılamayacağı sebebiyle işçilerin çok büyük bölmünü işten çıkarma kararı aldığı öğrenildi. Bu çerçevede , yeraltındaki onarım çalışmalarında görevli 300’e yakın işçinin dışında kalan 2 bine yakın işçinin işten çıkartılacağı açıklandı . İşten çıkartılacak işçilerin mobil telefonlarına , bu durumun mesajla bildirildiği kaydedildi.


SENDİKA DEVREYE GİRDİ  

İşten çıkarmaları doğrulayan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şube Başkanı Recep Satır şunları açıkladı :  Tam olarak kaç işçiye mesaj gittiğini tespit etmeye çalışıyoruz.İşçilerin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenecek şekilde çıkış verilmesini bekliyoruz, ancak her şey yarın ( gün içerisinde ) netleşecek. İşçinin hiç bir alacağı kalmayacak şekilde biz sendika olarak elimizden geleni yapacağız.” 
Anahtar Kelimeler:
HaberlerGüncelManisaSoma

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196