Öne Çıkanlar 112 ambulans Eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Eğlence mekanları şehit ailesine destek Ford Otosan

Soma'da büyük ayıp, Madenciler kovuluyor!

Türkiye'de yaşanan facia ile adı anılan ve Türkiye tarihinin en büyük işçi faciası olarak anılan 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği olayda gerçekten ayıp denilecek bir olay gerçekleşti.

Soma'da büyük ayıp, Madenciler kovuluyor!

 Milyonlarca kişinin yas tuttuğu ve milli yas ilan edilen soma maden faciasının ardından Türkiye Maden İşçileri Sendikası Şube Başkanı Recep Satır, Soma'da gerçekleşmiş olan acı facianın Eynez ocağındaki birçok işçinin işten çıkarıldığını belirtti. 

 Satır,   Eynez ocağında yaşanan facia ardından işçilerin hem işverenden hem de devletten 6 aydan bu yana maaş aldığını ifade ederek ocağın üretime kapalı olduğunu söyledi. Eynez şunları söyledi:
     
"Facianın meydana geldiği ve 301 işçinin hayatını kaybettiği Eynez maden ocağında çalışan işçilerin cep telefonlarına, işten çıkarıldıklarına ilişkin mesajlar gelmeye başladı. Tam olarak kaç işçiye mesaj gittiğini tespit etmeye çalışıyoruz. İşletmeyle hafta sonu olması nedeniyle fazla bağ kuramadık. Kaç kişi çıkarıldı onu da bilemiyoruz. Yalnız şunu söyleyebilirim, bu madende yaklaşık 2 bin 900 işçi çalışıyordu. Bunlardan 301'i yaşanan faciada yaşamını yitirdi. Ardından 500 kadar işçi de işi bırakmıştı. İşletme yaklaşık 300 işçiyi elinde tutacaktı. Geriye kalan bin 700, bin 800 arasındaki işçinin aldığı maaş bu ay sona erecek ve işten çıkarılacak. İşçilerin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenecek şekilde çıkış verilmesini bekliyoruz, ancak her şey yarın netleşecek. Net bilgileri ancak yarın işletme ile görüştükten sonra alacağız. İşçinin hiç bir alacağı kalmayacak şekilde biz sendika olarak elimizden geleni yapacağız."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196