Öne Çıkanlar 112 ambulans Eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Eğlence mekanları şehit ailesine destek Ford Otosan

ŞOK! Devlet Bahçeli'den Dersim açıklaması!

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin Tunceli ziyareti sırasında cemevlerini ziyaret edememesi sonrası Devlet Bahçeli gazetecilerin sorunu yanıtladı. Özellikle son günlerde Tunceli Dersim'de yaşanan olaylar ilgili söylediği sözler sonrası çok büyük tepki toplayan Devlet Bahçeli'nin cemevlerinde söyleyecekleri sözleri basınla paylaşması sonrası söylediklerinin resmi belgelere dayandığını söylemesi şok etti.

ŞOK! Devlet Bahçeli'den Dersim açıklaması!

Devlet Bahçeli'nin Tunceli Dersim'de yıllar önce yaşanan olaylar hakkında söyledikleri sözlerin tepki çekmesi üzerine Tunceli'ye yaptığı ziyaretin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Özellikle Tunceli'de cemevlerini ziyaret etmek isteyen ancak olumsuz cevap alan Devlet Bahçeli bu konu hakkında gazeteiclere çok önemli açıklamalarda bulundu. Söylediği sözler ile alevileri kızdıran Devlet Bahçeli; "Rus arşivlerinde her şey mevcut aslında oraya bakarlarsa benim ne demek istediğimi anlarlar "dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi MHP Genel Başkanı Devlet MHP Lideri Bahçeli , olaylı Tunceli ziyaretinde gidemediği cemevinde vermeyi planladığı mesajını, “kaynaşma için çocuklarınızın ismini İsmail Yavuz koyun, söyleyecektim ” olacak şekilde açıkladı. Rus arşivlerinde Dersim olaylarına ait veri (bilgi) ve belgelerin bulunduğunu ifade eden MHP Lideri Bahçeli , Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Türkiye’yi ziyaret edecek olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den bu arşivleri istemesi çağrısında bulundu. MHP Lideri Bahçeli , “Rus arşivleri açılırsa Dersim için konuşanların utancından ülkeyi terketmesi lazım gelir . Arşivleri okuyan, Dersim kelimesini ağzına almaz” diye belirtti .


Doğasına hayran kaldıBahçeli, Tunceli gezisinin ardından Başkent Ankara ’ya dönüş yolunda bazı gazetecilerle sohbet etti. 1979’da akademisyenken Asistanlar Derneği’nin başkanı özelliğiyle Fırat Üniversitesi’nde bir etkinliğe katıldığını dile getiren MHP Lideri Bahçeli , Tunceli’yi çok fazla gelişmiş gördüğünü ifade etti . Tunceli’nin tabii güzelliklerine hayran kalan MHP Lideri Bahçeli , “Tunceli çok fazla güzel bir yer. Kente giriş yapariken iki görüntü vardı. Bir dağlar bir de gökyüzünün suya yansıması. Suya yansıma ikinci bir görüntü oluşturuyordu. Çok güzel bir yer. Bir defa daha gördük. Elbette kaybedilmemesi lazım gelen bir yer” diye açıkladı .

‘Alevilikle meselemiz yok’ MHP Lideri Bahçeli , Alevi kesiminin sorunlarına dönük 10 maddelik çözüm teklifini ortaya koyduklarını anımsatırken, “Bunu okusalar burada bizim Alevilerle ilgili bir meselemiz bulunmadığı görürler. Tunceli’de bir cemevi var. Biz, bu sorunların çözülmesi için önerilerimizi ortaya koyduk. Onlar bizi kabul etmiyorsa bu bizim yaklaşımımızı değiştirmez, yeter ki onlar huzurlu olsun” diye belirtti . MHP Lideri Bahçeli , hadiselerin çıktığı Tunceli gezisinde ziyaret edemediği cemevinde vereceği mesajı da açıkladı. Bu konudaki tartışmaların aşılması için genç kuşaklara önemli görev düştüğünü dile getiren MHP Lideri Bahçeli , bunları açıkladı :“ Elbette olabilseydi, söyleyecektik. Kaynaşmanın sağlanması için ben bir öneride bulunacaktım. ‘Bundan akabinde çocuklara Yavuz İsmail ismini beraber koyun’ derdim. Yeni bir birliktelik yaratacaksanız, Yavuz Selim ve Şah İsmail ayrımından kaynaklanan dargınlık varsa barışı sağlamak için doğan çocukların ismini İsmail Yavuz koyun. Bu İsmail Selim de olabilir. Bu biçimde artık toplumda geçmişten gelen bu konuda kaynaşmanın işareti olsun.”

‘Davutoğlu, Rus arşivlerini istesin’ MHP Lideri Bahçeli , Dersim vakaları hususunda Rus arşivlerinde önemli veri (bilgi) ve belgelerin bulunduğunu ifade etti . Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önümüzdeki hafta başında yapacağı Türkiye ziyaretinde Başbakan Davutoğlu’nun Rus arşivlerindeki Dersim belgelerini istemesi çağrısında mevcut bulunan MHP Lideri Bahçeli , “Rus arşivleri açılırsa, Dersim için gün içerisinde televizyonlarda konuşanların utancından bu ülkeyi terketmesi gerek ” diye belirtti . Arşivlerde Rus maraşellerle, başka ülkelerle Seyit Rıza’nın konuşmaları ve mektuplaşmalarına ait belgelerin bulunduğunu ifade eden MHP Lideri Bahçeli , “Putin Türkiye’ye geldiğinde Başbakan söylemeli ki ‘sıkıntımız var, sizin elinizdeki arşivler nedir?’ Kerbelanın benzeri mi, farkı görmek istiyoruz. Bu arşivler Türkiye’ye gelsin kimse Dersim’in ismini ağzına almaz. Tunç yürekliler diye konuşur herkes” diye açıkladı .
Munzur ismine baksınlar
MHP Lideri Bahçeli , Tunceli’de üniversiteye Munzur adının verileceği hususunda ise, “Ee onun bir manasına bakmak gerek . Sözlüğe baksınlar ne anlama geldiğini görürler” diye belirtti . Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne bakıldığında ise Munzur kelimesi için, “Zararlı insan ya da hayvan, kafa belası. Burun. Çene. Hayvan burnu. Domuzun çene, ağız ve burun kısmı. Çıkıntı. Asık yüz ” olacak şekilde değişik anlamlara yer veriliyor.
En nihayet çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!Rus arşivlerinde Dersim’i görsünler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196