Öne Çıkanlar İstanbul güreş görüldü açlık trafik kazası

Reza Zarrab'ın mal varlığı üzerindeki 'el' kalktı

17 Aralık operasyonu kapsamında Reza Zarrab tutuklanmış, mal varlığına da el konulmuştu. Zarrab'ın mal varlığı üzerindeki önlem kararı kaldırıldı. Savcılık son gelişen bu olaya itiraz edecek.

Reza Zarrab'ın mal varlığı üzerindeki 'el' kalktı
17 aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında tutuklanan iş adamı Reza Zarrab'ın mal varlığı üzerindeli önlem kararının kaldırıldığı bildirildi.

Taraf Gazetesi'nin yaptığı habere göre, Aralarında tutuklanan bakan çocukların da olduğu soruşturmanın en mühim şüphelisi konumundaki Rıza Zarrab’ın mal varlıkları üzerindeki önlem kararı kaldırıldı. İstanbul 29. Barış Ceza Mahkemesi’nin verdiği üç sayfalık “mal varlıklarına el koyma kararının kaldırılması” kararında, önlem kararının “hukuksuz” olduğu anlatıldı. Mahkeme, tahkikat dosyasında bulunan delillerle önlem kararının uygulanamayacağını ortaya koyarak, MASAK’tan araştırma rapor alınmadığının altını çizdi. Bu kararla, 17 Aralık’tan akabinde Zarrab’ın mal varlıkları üzerindeki “satılamaz” ve “devredilemez” kararı 42 gün akabinde kaldırılmış oldu.

SAVCILIK İTİRAZ EDECEK

Soruşturmayı yürüten savcı Celal Siyah ve beraberindeki savcıların bu karara itiraz edeceği öğrenildi. Savcıların “itiraz” gerekçesinde, İranlı işadamı Babek Zencani’nin Gana’dan getirdiği ve İstanbul havalimanında 17 gün bekledikten akabinde Dubai’ye giden 1.2 ton altın için Berrak Döviz’e 57 milyon TL müeyyide kesilmesine dikkat çekileceği öğrenildi. Şüpheli Zerrab’ın rüşvet ticareti çerçevesinde bir “suç örgütü” oluşturulduğun vurgulanacağı itiraz dilekçesinde, 17 Aralık ertesi MASAK’ın dağıtılmış olmasının altının çizileceği ifade ediliyor

.MASAK DAĞITILMIŞTI

17 Aralık operasyonun düğmesine basılmasının peşinden, MASAK’ta dahil olmak üzere, emniyette çok büyük çaplı bir tasfiye yaşanmış ve yeni gelen ekip savcının talimatlarını tatbikat noktasında “yavaşlık politikası” izlemeye başlamıştı.

MİLYON DOLARLARA TEDBİR KONMUŞTU

Zarrab’ın gözaltına alınmadan önce el konulan mal varlıkları arasında ‘Challenger 300’ tipi özel jeti, ‘El Ganador’ adlı İngiliz yarış atı ve operasyondan iki gün önce müzayededen aldığı bir milyon liralık Nazmi Ziya’nın ‘Kendi Evi’ konulu tablosunun olduğu öğrenilmişti. 17 Aralık’ta meydana gelen operasyon öncesi ilk olarak Reza Zarrab’ın sahiplik ettiği Royal Holding’e ve bağlı olduğu Are Havacılık Şirketi’ne el konulmuştu. İstanbul 18. Barış Mahkemesi’nin “tedbir kararı” icabı el konulanlar arasında bu şirket üzerine kayıtlı Challenger 300 tipi özel jet de bulunuyordu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196