Öne Çıkanlar İstanbul güreş görüldü açlık trafik kazası

Özel yetkili mahkemeler kaldırılıyor mu? Erdoğan söyledi Bozdağ harekete geçti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İran ziyaretinden önce özel yetkili mahkemelerin kaldırılacağını söylemesinin ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hemen harekete geçti. Önümüzde hafta adımın atılacağı duyuruldu. Ünlü davalarda normal mahkemeler tarafından görülecek.

Özel yetkili mahkemeler kaldırılıyor mu? Erdoğan söyledi Bozdağ harekete geçti
Başbakan Erdoğan'ın dün akşam İran ziyareti öncesi sinyalini verdiği 'Özel Yetkili Mahkemeler'in kapatılmasına ilişkin yol haritası belli oldu.

Erdoğan'ın açıklamalarına ilişkin soruları yanıtlayan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Özel Yetkili Mahkemeler'in kapatılmasına ilişkin yasal düzenlemelerin Meclis tatile girmeden önce yapılacağını söyledi.

Bozdağ, "Meclis tatile girmeden önce düzenleme yapılacak. Geçici 2. Maddeyi kaldırıyoruz, bu tarihi bir adımdır" dedi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Başbakan Erdoğan, dün akşam İran seyahati öncesi gazetecilerin sorularına şu yanıtı vermişti,

Süreç içinde Adalet Bakanlığımız yeniden yargılanma konusunu değerlendiriyor. Çalışıyor. Ben bir şeyi söyleyebilirim. Özel yetkili mahkemeleri kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. O dosyalar hangi mahkemelerde ise onları ağır ceza mahkemelerine aktarmış olmak suretiyle bu süreci kapatmış olacağız. Dolayısıyla 133 ağır ceza mahkemesi ile süreci sürdüreceğiz.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA İÇERİSİNDE ADIMIMIZI ATARIZ"

Muhalefetin HSYK değişikliği konusundaki tutumunu eleştiren Başbakan şunları kaydetti:

Anayasa değişikliğine hayır dediler. Yasal düzenlemeye de yanaşmadılar. Onun için, onlarla yapılacak bir şey şu an için gözükmüyor. Ama biliyorsunuz bu paketin Adalet Akademileriyle ilgili olan kısmın düzenlemesi bitti. Şu anda arkadaşlarımız bu konuyla ilgili çalşmalarını sürdüyorlar. Temenni ediyorum ki Adalet Akademileriyle ilgili olan kısmı ve belki 2-3 madde daha bitirilmek suretiyle önümüzdeki hafta içersinde adımımızı atarız.

ÜNLÜ DAVALAR NORMAL MAHKEMELERE

Erdoğan, 'Balyoz davasında delil olan 5 nolu harddiskte değişiklik yapılması ile ilgili yaptığı açıklamada, şu düşünceleri kaydetti:

"TÜBİTAK olayı, bilirkişilerle alakalı, kurumla alakalı değil. Bilirkişi raporunu hazırlıyor. Doğrusu ben, bilirkişilerin hazırladığı rapor ne içeriyor incelemiş değilim. Ondan haberim yok. Şu anda henüz Ergenekon'la ilgili gerekçeyi görmüş değiliz. Bu konuyla ilgili açıklama yapmamız da mümkün değil. Adalet Bakanlığı'yla alakalı, bu süreç içersinde Bakanlık'ımız yeniden yargılanma sürecini şu anda değerlendiyor, çalışıyor. Muhtevası ne olacak, nasıl olacak. Ben burada bir şeyi açık söyleyebilirim; Özel Yetkili Mahkemeler, bunu kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. TMK'yı aynı şekilde kaldırmayı, ama buradaki TCK'na aktarılması gereken maddeleri aktarma gibi bir hedefimiz var. Ve Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırarak, bu mahkemeleri tamamiyle Ağır Ceza Mahkemelerine devretmek suretiyle artık bu süreci kapatmış olacağız. Ve böylece sadece 133 ağır ceza mahkemesi var, yanılmıyorsam 8 tane de özel yetkili mahkemesi var. Bundan sonra 133 ağır ceza mahkemesiyle artık bu süreci sürdüreceğiz. Böyle bir dönemi başlatıyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196