Öne Çıkanlar Habib Korkmaz Kuş Serisi açlık İstanbul güreş

Operasyonu 7 polis yaptı ama imzayı...

İstanbul Ümraniye'de 370 bin uyuşturucu hap ile yakalanan kişilerin davasında 192 imza dikkat çekti. Operasyonu yapan 7 polis ama imzayı atan 192 polis... Bu nasıl iş?

Operasyonu 7 polis yaptı ama imzayı...
Bir kuşku üzerine durdurulan arabadan çıkan uyuşturucu haplarının davası görüşülmeye devam etti. Durdurulan arabadan toplan 92 kilo 350 gram uyuşturucunun çıkması üzerine operasyon başlatan polislerin 7 kişi olması ama tutunakta 192 imza olması dikkat çekti.


İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, başka bir operasyondan geri dönerken yanlarından sürat ile geçen arabayı, kuşku üzerine durdurdu. Araçta gercekleşen aramada iki bavulda 51 palet poşet içinde, piyasa değeri yaklaşık olarak 4 milyon lira olan 92 kilo 350 gram ağırlığında 370 bin adet Extacy hap sonunda yakalandı.

Aracı kullanan Mesut Güzel, gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemece ‘uyuşturucu ticareti yapmak' suçlamasıyla tutuklandı. Mesut Güzel hakkında açılan dava İstanbul Anadolu Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Şayet duruşmada sanık avukatı Nazlı Ateş, çok ilgi çekici bir tespitte bulundu. Operasyonu 6-7 polis gerçekleştirmesine karşın tutanakta 192 polisin imzasının olduğuna tüm dikkatleri üzerinde toplayan avukat Ateş, "Müvekkilim taşımacılık yapmaktadır. Kendisine verilmekte olan bavulları söylenen adrese teslim etmesi istenmiştir. Müvekkilimi yakalayan polisler narkotik polisidir. Elleriyle koymuş gibi müvekkilimi bulmuşlardır. Neden orada olduklarını kendileri bile ispatlayamamıştır. Yakalama tutanağı olay yerinde tutulmamıştır, gerçeği yansıtmıyor. Araçta uyuşturucu bulunmasından müvekkilimin ticaretini yapmış olduğu sonucuna varılamaz" diye belirtti.

Milliyet gazetesinden Esra Alus'un yaptığı habere göre avukatın talebi üzerine tutanakta sebep 192 polisin imzasının yer aldığı, operasyona dahil olan polislere de soruldu.

Narkotik polislerinden Muhammet Mustafa Göçebe, "Olay günü biz sanığın kullandığı aracı kimlik kontrolü ve doğrudan arama için durdurduk. Sanık hakkında herhangi bir ihbar yoktu. Kimlik kontrolü yaptığımız sırada aracı hızlı kullanıyordu, bu nedenle durdurduk. Aracın bagajında 2 çok büyük siyah valiz vardı. Açtığımda içinde uyuşturucu hap olduğunu tespit ettim" diye belirtti. Sanık avukatı Ateş'in "192 polis de orada mıydı?" sorusu üzerine polis Göçebe, "Takip bölümünde 50 personel görev yapar, idari bölüm uzaktadır. Yakalandıktan akabinde sanığı şubeye getirdik" diye belirtti. Tanık polis Mevlüt Aslanmirza ise "İhbar ve teknik takip de yoktu. Temel caddede sanığın kullandığı araçtan şüphelendik. Kontrolde uyuşturucu hap bulduk" diye belirtti. Sanık avukatı bir evvelki tanığa sorduğu soruyu tekrarladı.

Tanık polis, "Operasyon esnasında 6-7 kişi vardık. Tutanağa bu kadar imza sebep atıldı, bilmiyorum" diye açıkladı. Jardarma, güvenlik veya gümrüklerde yakalanan uyuşturucu madde miktarı çerçevesinde personelin alacağı ikramiye ise senelik kotaya tabi. Personel piyasa değeri ne kadar yüksek olursa olsun senelik olarak 8 bin 300 TL'den çok ikramiye alamıyor. Bu sebepten ötürü de olay yerinde hazırlanması lazım gelen evrak şubeye geldiğinde operasyona katılmayanlarda evrakı imzalıyor ve bu şekilde ikramiyeden hisse almak için sıraya girmiş oluyorlar.

23 Haziran 2004 tarihli 4926 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nda ödüllendirme uygulaması ayrıntılarıyla anlatılıyor. Emekli Emniyet Müdürü Feramuz Ergin, "Uyuşturucu meselesinde bir ödül mekanizması var. Diğer birimlerde fazla çok bu imkân yok. Yani ödül mekanizması fazla iyi işlemiyor, bu nedenle diğer birimlerde çalışan personel bu şekilde ödüllendirilmiş oluyor. Çok etik bir konu değil" diye belirtti. Sanık avukatlarından Nazlı Ateş, "Olay yeri tutanağının, adından da anlaşıldığı gibi olayın geçtiği yerde tutulması lazım gelir. Oysa müvekkilin yargılandığı olayda tutanak emniyete gidiyor ve 192 polis bu tutanağa operasyona katılmamasına karşın imza atıyor. Şayet bu uyuşturucu operasyonlarında polislerin ödül almak için sıklıkla uyguladığı bir yöntem. Ayrıca operasyon görüntülerini de incelediğimizde polislerin iddia ettiği gibi rutin bir kontrol esnasında buldukları uyuşturucu olmadığı ortadadır" olacak şekilde açıkladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196