Öne Çıkanlar Futbol ERV Nene Hatun kadıköy Bilecik Nine İhbar Etti;Sözde Bölge Sorumlusu Öldürüldü; 1 milyon lira ödül

O yasa İlker Başbuğ'u kapsamıyor!

Genelkurmay Başkanları artık Ulu Divanda yargılanacak. Fakat yasa, halen cezaevinde mevcut bulunan İlker Başbuğu kapsamıyor.

O yasa İlker Başbuğ'u kapsamıyor!
Genelkurmay Başkanı ile Güç komutanlarının görev suçundan, Ulu Divan'da yargılanmasını öngören yasa tasarısı, TBMM'de benimsendi. Şayet cezaevinde olan Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ ile Hava ve Deniz Kuvvetleri eski Komutanları İbrahim Fırtına ile Özden Örnek, yasadan yararlanamıyor.

SORUŞTURMA İZNİ BAŞBAKAN'DA OLACAK

Tasarı kabul edilirken, son oylamada yeterli çoğunluk bulunamadı ve oylama haftaya kaldı. Tasarıya göre Genelkurmay Başkanı, Güç komutanları ve Jandarma Genel Komutanı, görev suçundan binaen Ulu Divan'da yargılanacak, haklarında tahkikat açılması Başbakan'ın iznine bağlı olacak.

BAĞBUĞ'U KAPSAMAMA SEBEBİ

Şayet Anayasa'ya 145. madde olarak 2010'da eklenen, "Devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlara ilişkin davalar her halde adliye mahkemelerinde görülür'' maddesi sebebiyle, Başbuğ, Fırtına ve Örnek haklarındaki iddialar, görev suçu sayılmadığından bu isimler tekrardan Ulu Divan'da yargılanamayacak.

SAVUNMA BAKANI'NDA AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ için "Bir Genelkurmay Başkanı'nın terörist sıfatıyla suçlanmasından keyifsiz oluruz. Bu ülke için yapmış olduğu hizmetler için teşekkür ediyoruz" diye belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196