Öne Çıkanlar restoranlar ziyaret iş güvenliği paketi çanakkale şemdinli

“Madımak Oteli'nin bir an evvel ibret müzesi olması lazım“

CHP ve MHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Sivas Katliamı'nın yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Açıklamasında Madımak Oteli'nin müze olmasını ifade eden İhsanoğlu; "Bütün canlar bizimdir ve bu kaybolan canların hesabı verilmiyor. 21 sene geçtiği halde, mahkemeler bittiği halde suçlu bulunmuyor, hüküm giyen bulunmuyor ve herkesin yaptığı yanına kar kalıyor. Ben bu hadiseyi yapanları telin ediyorum. Madımak Oteli'nin bir an evvel ibret müzesi olması lazım. Ben bu teklifi yapıyorum ve temennide bulunuyorum. Seçildiğim andan itibaren bu teklifin takipçisi olacağım" dedi.

“Madımak Oteli'nin bir an evvel ibret müzesi olması lazım“

 CHP ve MHP'nin çatı adayı, Ekmeleddin İhsanoğlu, Sivas Katliamı'nın 21. yldönümü nedenyle açıklamalarda bulundu. İhsanoğlu, Sivas Katliamına ilişkin; "Bütün canlar bizimdir ve bu kaybolan canların hesabı verilmiyor. 21 sene geçtiği halde, mahkemeler bittiği halde suçlu bulunmuyor, hüküm giyen bulunmuyor ve herkesin yaptığı yanına kar kalıyor. Ben bu hadiseyi yapanları telin ediyorum. Madımak Oteli'nin bir an evvel ibret müzesi olması lazım. Ben bu teklifi yapıyorum ve temennide bulunuyorum. Seçildiğim andan itibaren bu teklifin takipçisi olacağım" dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Hacıbektaş'ta bulunan İhsanoğlu, Çilehane bölgesindeki Aşık Mahsuni Şerif'in kabrini ziyaret etti. İhsanoğlu burada katılımcılarla Sivas katliamının 21. yılı dolayısıyla saygı duruşunda bulundu.

Daha sonra Pir Sultan Abdal Anıtı önünde gazetecilere açıklama yapan İhsanoğlu, 2 Temmuz'un, 21 yıl önce 30'a yakın insanın kurban edildiği kara bir gün olduğunu söyledi. 21 sene geçmesine rağmen Sivas katliamının suçlularının cezalandırılmadığını ifade eden İhsanoğlu, şunları kaydetti:

"Bugün güzelliklerle dolu tarihimizin kara lekelerinden birinin yıl dönümüdür. 21 sene önce ülkemizde 30'a yakın insanımız kurban edildi. İki şeyden dolayı kurban edildi; kara taassup ve tahrik. Bin senedir bu topraklarda beraber yaşayan insanlar, bu kara taassubun ve tahrikin neticesinde böyle bir facia yaşıyorlar. Maalesef tarihimiz facialarla doludur. Soma'daki de bir faciadır. Bütün canlar bizimdir ve bu kaybolan canların hesabı verilmiyor. 21 sene geçtiği halde, mahkemeler bittiği halde suçlu bulunmuyor, hüküm giyen bulunmuyor ve herkesin yaptığı yanına kar kalıyor. Ben bu hadiseyi yapanları telin ediyorum. Vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyorum, ailelerine sabırlar diliyorum. Şunu talep ediyorum; O hadisenin yaşandığı Madımak Oteli'nin bir ibret müzesi olması lazım. Benim temennim budur. Çünkü milli şairimiz Mehmet Akif, benim baba dostumdur. Akif diyor ki; 'tarih tekerrürden ibarettir ama ibret alınsa tekerrür eder miydi? Buna benzer hadiselerin yaşanmaması için ibret almamız lazım. Bu ibreti en güzel gösterecek şey müzedir. Yani Madımak Oteli'nin bir an evvel ibret müzesi olması lazım. Ben bu teklifi yapıyorum ve temennide bulunuyorum. Seçildiğim andan itibaren bu teklifin takipçisi olacağım."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196