Öne Çıkanlar McDonalds goran pandev kararı Adapazarı Cezaevi firarisi yakalandı

İşyerinde öpüştüler patron görünce ise...

Hürriyet Gazetesi Yazarı Şükrü Kızılot köşesine öyle bir konuyu taşıdı ki... Bir iş yerinde sevgilisiyle doyasıya öpüşen sevgililer kameraya yakalanınca patron tarafından da işten kovulmuşlar. Peki işlerini geri alabilirler mi? Ailelere de söylemiyorlar kovulduklarını şimdi ne olacak?

İşyerinde öpüştüler patron görünce ise...
Hürriyet gazetesi yazarı Şükrü Kızılot’un bugünkü köşe yazısında birokuyucu iş yerinde öpüşürken kendilerini kameradan gören patron tarafından atıldıklarını anlatarak ne yapmaları gerektiğini sordu. İşte soru ve cevabı:

İşte soru ve cevabı:

SORU: İşyerinde deli gibi sevdiğim bir kız arkadaşım var. Geçen hafta, kimsenin göremeyeceği bir köşede öpüşmüştük. Meğer orada kamera varmış. Patron daha sonra kameradan öpüştüğümüzü görmüş. İkimizinde işine son verdi. Kaldık ortada. Paramız da yok ailemize de anlatamıyoruz. Dava açarsak işe iade edilir miyiz? (Rumuz: Kamera)

YANIT: İşe iade edilmeniz, mahkemenin kararına bağlı. “Dava açın, şu şekilde sonuçlanır” diyemem. Benzer bir olay da, Ankara 17. İş Mahkemesi, “Başka ortamlarda,
aha rahat, serbest ve samimi olunabileceğine ancak işyerinde daha dikkatli ve özenli davranılması gerektiğine” hükmederek, işyerinde öpüşen kadının, iş sözleşmesinin feshini uygun bulmuş ve açtığı işe iade davasını reddetmiş. Ancak, kadının bu kararı temyizi üzerine Yargıtay 9. Hukuk Dairesi:

- Eylemin anlık olduğuna,
- İşyerinde müşteri bulunmadığına,
- Diğer işçilerin olayı görmediğine

işaret ederek, “işyerinde olumsuzluğa yol açmadığı” sonucuna varıp, işe iade talebini haklı bulmuş (Yarg. 9 HD. 16.3.2009 gün ve E.2008/36337, K.2009/6945).
Siz de Yargıtay kararı ile durumunuzu kıyaslayıp, dava açıp açmamaya karar verin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196