Öne Çıkanlar yapar 1 Ağır Yaralı sağlık haberleri LANDCOM su kayağı

İmamın saati şaşınca...

Mudanya'da imamın saati şaştı ve imam iftar vaktine 5 dakika kala imam ezanı okudu. İmamın ezanı okumasıyla orucunu açan Mudanyalılar, yeniden oruç tutacak.

İmamın saati şaşınca...

Mudanyalılar 5 dakika önce oruç açtılar. Mudanya'da imamın saati şaşınca oruçlar erken açıldı. İmam iftar saatini şaşırıp ezanı 5 dakika önce okudu ve herkes ezanın okunmasıyla orucunu açtı. Oruçların erken açılması nedeniyle yeniden oruç tutulacak...

Bursa’nın Mudanya İlçesi’nde, Tekke-i Atik Camii imamı N.T., akşam ezanını 5 dakika erken okuyunca, ilçede oruç tutanların büyük bölümü orucunu erken açtı. Mudanya Müftüsü Ömer Faruk Kesimoğlu, bu durumdan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, "Din görevlimiz saatindeki yanlışlıktan dolayı hata yaptı. Maalesef bunun dönüşü yok. En fazla bir gün kaza orucu tutarak bozulan oruçlarımızı telafi edebiliriz" dedi.

Emekli din görevlisi N.T., Tekke-i Atik Camii'nde dün akşam ezanını 20.47 yerine 20.42'de okudu. Merkezi sistemle okunan ezan ardından Ramazan topunun da patlaması üzerine çok sayıda kişi orucunu erken açtı. Müezzinin camide olmaması nedeniyle saati ileri olduğu için ezan okuyan N.T. yanlışlık yaptığı anlayınca 5 dakika sonra ikince kez ezan okudu.

Ezanın okunması ve Ramazan topunun da patlaması üzeine orucunu açan ancak daha sonra yanlışlık yapıldığını öğrenen çok sayıda kişi tepki gösterdi.

"1 GÜN KAZA ORUCU TUTULACAK"

Mudanya Müftüsü Ömer Faruk Kesimoğlu, 'Oruç kazası'ndan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, şöyle dedi:

"Din görevlimiz saatindeki yanlışlıktan dolayı bir hata yaptı. Maalesef bunun dönüşü yok. En fazla bir gün kaza orucu tutarak bozulan oruçlarımızı telafi edebiliriz. Çünkü keyfi bozulan bir oruç olmayıp, zorunlu olarak bozulan bir oruçtur. Bu konuyu Din İşleri Yüksek Kurulu ile görüşerek yapılması gerekenleri Cuma vaazında vatandaşlarımıza açıklama yapacağım. İlçemizde böyle bir hata ilk defa olmuştur."

Halkı bu konuda daha uyanık olmaya davet eden Kesimoğlu, “Sonuçta ezanı okuyan da bir insan. Hata yapabilir, ezanı duyduktan sonra vatandaşlarımız saatlerini kontrol etmeleri en azından oruçlarının kazaya kalmalarını engelleyebilir" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196