Öne Çıkanlar Futbol ERV Nene Hatun kadıköy Bilecik Nine İhbar Etti;Sözde Bölge Sorumlusu Öldürüldü; 1 milyon lira ödül

Heyetler yeniden İmralı'da. Gidiş geliş artık çok daha kolay!

İmralı Adası'na bir heyet ziyareti daha gerçekleştirildi. Heyetler İmralı'yı kapı komşusu yaptı ve ayda bir kaç kez ziyaret etmeye başladı. Son ziyarette Leyla Zana2nın olması dikkat çekmişti. Pervin Buldan, İdris Baluken ve sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyet terörist başı ile ne konuştu?

Heyetler yeniden İmralı'da. Gidiş geliş artık çok daha kolay!
BDP grup başkan vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP Eşbaşkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder'den oluşan BDP-HDP heyeti, terörstbaşı Abdullah Öcalan ile görüşmek amacı ile İmralı Adası'na gitti.

15'inci kez İmralı Adası'na gide heyeti, en son 11 Ocak'ta Öcalan ile görüşmüştü. Heyetin, İmralı'ya Öcalan'ın 7 Aralık'ta gönderdiği 20 sayfalık mektuba Kandil'teti törer örgütü elebaşıların cevabını götürdüğü belirtildi. Bilindiği gibi, Öcalan'ın, kendisi ile görüşen Buldan, Baluken ve HDP Eşbaşkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyete, sürecin devam etmesi için hükümetin "Barış yasası" çıkarmasını istediği ileri sürülmüştü. Bunun üzerine, BDP'lilerin AKP grubu ve bakanlarla görüşme trafiği sıklaştı. Tahliye olan BDP'li 5 milletvekili ile geçtiğimiz geçen hafta salı günü görüşen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın BDP'lilere "Hükümet somut bir adım atacak" dediği öğrenildi. AKP ve hükümetle ikinci görüşme geçen hafta perşembe akşamı gerçekleşmişti. AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın odasında yapılan görüşmeye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da katılmıştı.

İmralı heyetinde bulunan Sırrı Süreyya Önder ve Sırrı Sakık, İmralı'daki görüşmeleri aktararak, Terörle Mücadele Yasası'nın tamamen kaldırılmasını istemişti. AKP'nin yanıtı ise, yasanın tümden değişmesi yerine revize edilmesi şeklinde olmuştu. Gündemdeki bir diğer konu da Öcalan'ın da gündeme getirdiği ve yaşama geçirilmesini istediği 3'üncü tarafların da katılacağı "müzakere yasası"nın çıkarılmasıydı. Bu konuda da hükümetin bir çalışma yaptığı aktarılarak, çalışmanın bazı detayları BDP'lilerle paylaşılmıştı. BDP heyeti, ayrıca Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşmüştü.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196