Öne Çıkanlar İstanbul açlık görüldü güreş trafik kazası

Gezi parkı yasağını dinlemediler! Aylar sonra ilk kez...

Haziran ayında bşlayan ve gündemi uzun sür meşgul eden Gezi Parkı eylemleri sonrasında park içinde basın açıklaması yapılması ve eylem yapma yasağı getirilmişti. Aylar sonra o yasak delindi ve ilk açıklama yapıldı.

Gezi parkı yasağını dinlemediler! Aylar sonra ilk kez...
Taksim Meydanı ile Gezi Parkı çevresinde haziran ayındaki Gezi Parkı eylemlerinden akabinde mutlaka basın yeni açıklaması ve eylemlere izin verilmiyordu.

Gezi Parkı merdivenlerinde bir araya gelen grup, ilk defa polis engeline takılmadı. Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu üyeleri polis engeline takılmadan Taksim Gezi Parkı merdivenlerinde basın yeni açıklaması yaptı. Gezi Parkı olaylarının peşinden Taksim Meydanı ile Gezi Parkı çevresinde eylem veya basın açıklamasına izin verilmiyordu.

Taksim'de bir otelde yapılan "Ekolojik Kriz ve Kentlerimiz" sempozyumuna dahil olan grup, Gezi Parkı merdivenlerine geçti. Grup polis engeline takılmadan basın yeni açıklaması yaptı. Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyon Başkanı Avukat Ali Arabacı tarafından gercekleşen açıklamada, "Toplantının sonucunu Taksim'de açıklamamızdaki sebep, doğal varlıklarımızı, kentlerimizi ve müşterek kamusal alanlarımızı savunma mücadelemiz ile ilgilidir. Sözümüzü Gezi direnişinin kaynağında, Türkiye'nin meydanında dillendirilmesini bir tarihsel zorunluluk, görev olarak kabul etmemizdir. Yükselen bu tepkinin içeriğinin; Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısına ait itirazların, ülkemize ve bölgemize ait savaş siyasetine, aykırı duruşun ve barışın talebinin önündeki bütün engellerin kaldırılması istemleri gerçekleşinceye kadar mücadeleyi sürdüreceğiz” diye belirtti.
Basın açıklamasının biteceği sırada sivil polisler geldi. Şayet açıklamalarını tamamlayan grup olaysız dağıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196