Öne Çıkanlar Edirnespor türksat Emre Belözoğlu son dakika golü bursa Türkiyenin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırması

Erdoğan IŞİD ve PKK Hakkında Konuştu!

Türk-İngiliz Tatlı Dil Forumu kapsamında konuşan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşması sırasında IŞİD ve PKK hakkında önemli ifadeler kullandı.

Erdoğan IŞİD ve PKK Hakkında Konuştu!

 IŞİD ve PKK adına önemli tespitleri, önerileri ve uyarılarının bulunduğunu belirten Erdoğan, tüm bilgileri sırasıyla belirtti ve çok sert açıklamalarda bulundu. Kobani eylemleri sırasında sert sözleriyle gündemde olan Erdoğan, Tatlı Dil Forumu yemeğinde yapmış olduğu açıklamalarda gündemdeki konuları ele aldı.

"Ben biraz açık sözlüyüm, sözümü asla esirgemem" diyen Erdoğan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Suriye'nin başındaki kişi, devlet terörü rüzgarı estiren bir insandır. DEAŞ terör örgütü fakat diğer yandan da devlet terörü estiren birisi var. Söylenen ne? 'Esad giderse onun yerine kim geçecek?' Eğer demokrasiye inanıyorsak, demokratsak ben diyorum ki 'Halk kimi seçerse o gelecek'. Niye Esad'a bu kadar çok güveniyorsunuz ki? Eğer başarılı bir idareci olabilseydi Suriye şu andaki halinde olmazdı. Şu anda Suriye'de bir medeniyet ülkesi, bir tarih ülkesi olan, gerçekten kültürel zenginliklerin baya ileri seviyede olduğu Suriye şu an yok. Kendisi bombalayarak bu Suriye'yi bitirmiştir. Tekrar bu Suriye'nin yapımı bu şekilde çok kolay olmayacak fakat bir mezhep kavgasına maalesef Suriye'yi yok etmişlerdir ve babası Hama, Humus'ta 30 bin insanı öldürmüştür.

Bu adam da Hama, Humus'anazire olsun diye 300 bini aşkın insanı Suriye'de öldürmüştür. Kim bu öldürülenler? Kendi insanı. Bu insanlar için 'Bu giderse yerine kim gelecek?' düşüncesi sorulabilir mi, böyle bir şey olabilir mi? Bir an önce bundan kurtulmak ve onun yerine de halkın samimi oylarıyla getirilmiş demokratik yollardan birisinin gelmesi şart oldu. Bölgenin geleceği, -Çok açık samimi söylüyorum -Aynı zamanda bizim de kaderimizdir. Bölgedeki kanın, çatışmanın sonlanması, her türlü menfaatin, her türlü hesabın üstündedir. Bölgemizde kader birliği yaptığımız kardeşlerimizin onurlu, demokratik bir hayat özleminin artık acilen hayat bulmasını talep ediyoruz."

Suriye'deki rejimin, sırf kendi ikbali, kendi iktidarını sürdürme çabası adına bölgeyi, kendi vatandaşını ateşe sürüklemesine müsaade edilmemesi gerektiğini ifade eden Erdoğan, şöyle dedi:

"Uluslararası toplumun yaklaşık 4 yıldır Suriye'de, Irak'ta yaşanan acılara sessiz kalması, kararsız tutum içinde olması maalesef durumu daha da zorlaştırıyor. İşte DEAŞ, Irak'tan çıktı, orada doğdu, El Kaide'den doğdu, Suriye'debeslendi, orada palazlandı, güçlendi tekrar Irak'a döndü ve Musul'da çok enteresan, Irak Ordusu kaçtıve Amerika'nın o ağır silahlarını bıraktı, bu ağır silahlarla DEAŞ oradaki operasyonlarına başlayarak şu anda Irak'ın yüzde 40'ına sahip oldu. Şu anda yüzde 40'ına DEAŞ sahip. Böyle bir durum var ortada. 'Bütün bunların karşısında biz havadan bombalamak suretiyle bu işi bitiririz...' Hayır, bitiremezsiniz.

Bir kere kara harekatı olmadıktan sonra DEAŞ, tekrar orada işgallerine devam ediyor. Suriye'de de aynı şey. İşgallere devam ediyor.Bunun için bütün kardeşlerimize açık açık söyledim, söylüyorum da, şu an burada da söylüyorum: Bir defa açık ve net; uçuşa yasak bölge ilan edilmedikçe, güvenli bölge ilan edilmedikçe, eğit-donat halledilmedikçe ne Irak'ta, ne Suriye'de sonuç alınmaz. Onun için de Irak'ı ayrı, Suriye'yi ayrı düşünemeyiz. Her ikisini beraber düşünmemiz gerekir ki bu terör örgütleriyle de mücadeleyi en iyi şekilde sürdürelim, Suriye'de de Esed rejiminin hallini beraber halledelim."

"PKK tüm bölgeye yönelik bir tehdittir" 

Bölgedeki tüm çatışmaların en kısa zamanda durması, akıtılan gözyaşının durması ve daha çok insani trajedinin yaşanmaması için BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere tüm uluslararası toplumu daha fazla inisiyatif almaya davet ettiklerini kaydeden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

PKK DİYE VURGULADI

"Bölgemizdeki istikrarsızlık ve çatışma ortamının sadece bölgeyi değil tüm dünyayı olumsuz bir şekilde etkilediğine şahit oluyoruz. Şiddeti ve terörü yöntem olarak belirleyen radikal grupların mevcut çatışma ortamından ve sorunlardan beslendiğine, bunları istismar ettiğine de açıkça şahit oluyoruz. DEAŞ terör örgütü nasıl bölgenin geleceği için bir tehditse, uluslararası güvenlik ve istikrar için de aynı derecede tehdittir. DEAŞesasında bizim kendi medeniyetimize yönelikde bir tehdittir. Aynı şekilde PKK terör örgütü sadece ülkemizde değil tüm bölgeye yönelikbir tehdittir. Askeri mücadele kadar siyasi ve ekonomik boyutlarıyla birliktetopyun mücadelenin esas alınması şarttır. Türkiye, yanı başındaki bu tehditlerle mücadele noktasında kararlıdır. Aynı mücadele azmini, aynı kararlılığı, terör örgütleri arasında ayrıma gitmeden, bizler de uluslararası toplumdan bekliyoruz."

Erdoğan, Birleşik Krallık ile gerek bölgesel gerekse küresel sorunların çözümünde beraber çalışmayı arzu ettiklerini ifade etti.


İngiltere Başbakanı David Cameron'un 9 Aralık'ta Türkiye'ye geleceğini, burada da kendileriyle değerlendirme yapacaklarını belirten Erdoğan, "Yalnızca ikili ilişkilerimiz için değil, zor bir dönemden geçen ülke vebölgelerin halkları açısndan da bunun önemli ve değerli olduğunu ifade etmek isterim. Ortaksiyasi irade ve ikiülke halknın beklentileri doğrultusunda işbirliğimizi daha da derinleştirerek ileriye taşıyacağımıza inanıyorum" dedi.

Erdoğan, Tatlı Dil Forumu'nun iki ülkenin birbirlerine daha da yakınlaşmasında ve küresel meselelerin çözüme kavuşturulmasında önemli bir platform oluşturduğunu belirterek, forumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

kaynak:Sureklihaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196