Öne Çıkanlar Bilecik değerlendirme Bursa Afet Müdahale Planı toplantısı asker ve polis teşkilatına ziyaret Kuzey Irak

EPDK'dan devrim gibi yenilik!

Serbest tüketiciler ne kadar elektrik tükettiklerini kontrol edebilecek, tedarikçisini denetleyebilecek.

EPDK'dan devrim gibi yenilik!
Bu durum aylık ortalama 82 TL ve üzeri fatura ödeyen abonenin serbest tüketici niteliği kazanması anlamına geliyor. Yapılan hesaplamalara göre 8.4 milyon abone serbest tüketici olma ve elektrik tedarikçisini seçme hakkına sahip konumda.

EPDK web sayfasında yaptığı düzenleme ile serbest tüketiciler için özel bir bölüm hazırladı. Başkan Mustafa Yılmaz da yaptığı açıklamada serbest tüketici olan ve abonelik sözleşmesi imzalamaya hak kazanan vatandaşlarımızın EPDK’nın internet sayfasına girmeden sözleşme imzalamamaları uyarısında bulunmuştu.

Çünkü abonelik sözleşmesi imzalayacak vatandaşlarımızın tedarikçisini seçmeden önce:

-Tedarikçisinin EPDK’dan lisans almış bir şirket olup olmadığını Kurumumuzun web sayfasından kontrol etmesi…

-Küçük indirimler için büyük ve uzun vadeli taahhütlerin altına girmemesi…

-Hak ve yükümlülüklerini çok iyi öğrenmesi büyük önem taşıyor. (Örneğin önceki sözleşme süresi bitmeyen bir abonenin sözleşmesi süresi dolmadan fesih yoluna gitmesi ve yeni serbest tüketici sözleşmesi imzalaması ceza gerektiriyor)

SERBEST TÜKETİCİLER ÖZEL BİLGİLENDİRME PORTALI İLE TEDARİKÇİSİNİ DENETLEYEBİLECEK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu; serbest tüketicilerin imzaladıkları sözleşme sonrası mağduriyet yaşamaması için de özel bir portal oluşturdu. Serbest tüketiciler bu portal üzerinden ne kadar elektrik tükettiklerini kontrol edebilecek ve tedarikçisini bu portal üzerinden denetleyebilecek.

Serbest tüketiciler, bu portal üzerinden:

-Elektrik tüketim değerlerini,

-Sayaç okuma tarihlerini,

-Tedarikçilerine ilişkin bilgileri,

-Halihazırda tedarikçi seçme hakkının kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bilgiyi ve diğer ilgili bilgileri görüntüleyebilecek.

Serbest Tüketici Portalınahttps://tys-portal.epias.com.tr/tys-web/public/  internet adresinden e-Devlet şifresi ile erişim sağlamak mümkün. Serbest tüketiciler
Portala e-Devlet üzerinden; e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza veya şahsî internet bankacılığı bilgileri ile erişebiliyor.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196