Öne Çıkanlar bursa Bursaspor Olympiakos Futbol çanakkale

Elektrik faturanızı evinizden takip edin!

Elektrik faturam çok geldi derdine son!... Elektrik faturası artık internetten takip edilecek. EPDK, vatandaşın faturam fazla geldi şikayetine karşılık bir sistem geliştirdi. Geliştirilen sistem sayesinde artık herkes faturasını internetten takip edebilecek...

Elektrik faturanızı evinizden takip edin!

Elektrik faturam fazla geldi, elektriğim kesildi derdine son. EPDK, vatandaşın elektrik faturasına derdşne son vermek amacıyla bir sistem geliştirildi. Geliştirilen sistem sayesinde artık herkes faturasını evden takip edebilecek...

 Fazla fatura kesildi şikayetine son... Elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesinden sonra kabarık faturalardan şikayetçi olan vatandaşlar fatura merkezlerine koşuyor. EPDK ise internet üzerinden fatura sorgulanacak bir sistem geliştirdi. Buna fatura bilgilerini sisteme giren vatandaş kendisine ne kadar fatura kesilmesi gerektiğini görecek. Eğer dağıtım şirketi fazla fatura kesmişse bu durum hemen ortaya çıkacak.

EPDK'dan edinilen bilgilere göre, vatandaşlar tarafından elektrik faturalarıyla ilgili Kuruma çok sayıda şikayet ve görüş iletilmekte. Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa YILMAZ;  tüketicilerin, kullandıkları elektriğin dağıtım şirketlerince doğru fatura edilip edilmediğini kontrol etmelerini sağlamak üzere EPDK Tarifeler Dairesince bir program hazırlandığını ve programın  3 Temmuz 2014 tarihi itibariyle Kurumun web sayfasından (www.epdk.gov.tr) vatandaşların kullanımına açıldığını söyledi. Bu çerçevede, tüketiciler EPDK'nın web sayfasında yer alan bu sorgulama modülüne faturalarında yer alan bilgileri girerek ödemeleri gereken bedeli sorgulayabilecekler. 

NİHAİ FATURA TUTARINI KONTROL EDECEKLER
Modülü kullanan tüketiciler, elektrik faturalarındaki abone tanımını, ilk ve son okuma tarihlerini ve tüketim miktarı bilgilerini girerek nihai fatura tutarlarını kontrol edebilecekler. Bunun yanında tüketiciler, eğer sayaçları üç zamanlı ölçüm yapıyor ise üç zamanlı tüketim verilerini girerek karşılaştırma yapabilecekler ve kendileri için uygun olan tarife tipinin tek zamanlı mı çok zamanlı mı olduğunu anlayabilecekler. Yılmaz, fatura hesaplama modülünün gecikme zammı, kesme açma bedeli, büyük tüketiciler için güç aşım ve reaktif gibi ilave ücretleri içermediğine dikkat çekerek, tüketicilerin söz konusu ilaveleri, fatura hesaplama modülü ile hesaplanan tutara ilave ederek, fatura üzerindeki bedeli kontrol etmeleri gerektiğini belirtti. EPDK Başkanı Mustafa YILMAZ konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, düzenleme  ve denetleme yaptıkları dört piyasada da Kurum olarak tüketici haklarını gözetmeyi ön planda tutarak faaliyetlerini bu çerçevede yürüttüklerini ifade etti. Yılmaz, elektrik dağıtımından Kamu'nun artık tamamıyla  çekildiğine dikkat çekerek, yeni dönemde tüketici memnuniyetinin Kurum ve Dağıtım Şirketleri için çok önemli olduğunu vurguladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196