Öne Çıkanlar Murat Ilgaz magazin Nine İhbar Etti;Sözde Bölge Sorumlusu Öldürüldü; 1 milyon lira ödül Bilecik fed

Edirne'de sel felaketi bitti ancak geride kalan bilanço ağır

Edirne'de yaşanan sel felakati arkasında yıkı dökük ve çamurlar bırakarak çekilmeye başladı. Edirne halkına zor anlar yaşatan sel felaketi nihayet sona erdi ancak geri de bıraktığı bilanço ağır oldu.

Edirne'de sel felaketi bitti ancak geride kalan bilanço ağır
Edirne’de Meriç ve Tunca nehirlerinin taşması sonucu iş yerleri zarar gören esnaf yaralarını sarmaya çalışıyor. Edirne'de, sel felaketi bitti, geriye çamuru kaldı. Kentte yaşanan sel felaketinin arkasından taşkın suların çekilmesiyle beraber yaşanan afetin boyutları gün yüzüne çıktı.

Edirne, Meriç ve Tunca nehirlerinin yatağına sığmayıp taşması sonucu sel felaketini yaşadı. Nehirlerdeki su debilerinin düşüşüyle yatağına dönen sel sularının çekilmesiyle beraber, şehirte yaşanan felaketin boyutları da ortaya çıkmaya başladı. Nehir kenarlarında bulunmakta olan sosyal tesis ve özel işletmeler çamurla kaplandı. Tesis personeli çamurla kaplanan zemini temizlemeye çalışıyor. Kentte yaşanan sel felaketinden sebeple dört gündür kapalı olduklarını ve temizlik çalışmalarına devam ettiklerini belirten özel işletme sahipleri, maddi zararlarının çok fazla olduğundan şikayetçi oldu.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, taşkın sahasında bulunmakta olan özel işletmeler ve Karaağaç Mahallesi ile şehir merkezini Yunanistan ile Türkiye arasındaki kara ulaşımını sağlayan ve uluslararası yol olan Lozan Caddesi'nde incelemelerde bulundu.

"YARALARI SARMAK İÇİN ACİL BİR OPERASYON LAZIM"
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, özellikle Lozan Caddesi ve nehir kenarlarında bulunmakta olan sosyal tesis ve özel işletmelerde hasarın büyük olduğunu belirterek, şehirte tam bir doğal felaket yaşandığını söyledi. Gürkan, şehirte yaşanan sel felaketi bilançosunun Aralık ayında yaşanan sel felaketinden çok daha ciddi boyutlarda olduğunu dile getirerek, "Aralık ayında yaşanan sel felaketinde zarar gören esnaf, kendi yaralarını kendi imkanlarıyla yani bir benzetme olacak ama yaralarını gazlı bez yerine, evdeki tülbentle sarmaya çalıştı. Fakat bu sefer bu yarayı ne tülbent ne de gazlı bez kapatıyor. Acil bir operasyon lazım" dedi.

"AYLAR SÜRECEK İHALELERLE BİZİM ZAMANIMIZI ALMAYIN"
Gürkan, Karaağaç mahallesine yapılması planlanan ve Kanal Edirne olarak anılan bay-pas kanalını sonuna kadar desteklediklerini belirterek, "Doğru bir projedir. Ancak bunun normal ihale sistemiyle en azından ihalesinin bile ben üç, dört ay alacağını biliyorum. Bir yönetici olarak biliyorum sebeplesıyla bu ülkede birçok şey kamu yararı gözetilerek, halkın yararı gözetilerek ihale kanunu dışına nasıl çıkarılıp yapılmışsa biz bunun aynısını şimdi talep ediyoruz. Normal bir ihale aşamasını bekleyecek bir olay değildir, netice itibariyle üst üste gelen doğal afetler söz konusudur. Doğal afet değil doğal afetler söz konusudur. O zaman birçok konuda çıkarılmış olan değişik mevzuatların, kamu yararı kararlarının biz Edirne'deki Karaağaç bay-pass kanalı için de alınmasını istiyoruz. Haklı olarak istiyoruz bunu halk adına istiyoruz. Bu işi yapacak olanlar ne mahkemeye verilmekten ne de yargılanmak korkmasınlar. Edirne halkı bu anlamda sonuna kadar arkalarında olacaktır. Biz onları savunuruz. Mücadelesini de yaparız. Ama ne olur bizi işte aylar sürecek ihalelerden, bizim çok değerli olan zamanımızı almayın. Bu boşa geçecek zamanı halkın belki de bir kez daha bu felaketi hayatasına sebep olacak zamanı biz bu kanalı yapmakla kullanalım diyoruz."

"BU BİR DOĞAL AFET, DEVLETİN BELEDİYEYE DE YARDIM ETMESİ GEREKİYOR"
Edirne Belediyesi olarak, şehirte yaşanan doğal afetin açtığı zararların karşılanmasını talep edeceğini kaydeden Gürkan, "Bu yola yapılacak masrafın karşılanmasını talep edeceğim. Çünkü, ben kendi cebimden para harcamıyorum. Halktan topladığım parayı harcıyorum. Eğer bu bir doğal afet ise, devletin vatandaşa yapması gerektiği gibi belediyeye de yardım etmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ da bölgede bulunmakta olan özel işletmelerdeki hasar tespit çalışmalarının kısa zamanda tamamlanacağını belirtti.

Anahtar Kelimeler:
SelEdirneFelaketi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196