Öne Çıkanlar Murat Ilgaz magazin Nine İhbar Etti;Sözde Bölge Sorumlusu Öldürüldü; 1 milyon lira ödül Bilecik fed

Edirne sular altında kaldı!

Bulgaristan'da aşırı yağışlar nedeniyle baraj kapaklarını açması sonucunda Meriç ve Tunca nehirleri taş noktasına geldi. Erdine'nin bir bölümü sular altında kalırkan olası sel için önlemler alınmaya devam ediyor.

Edirne sular altında kaldı!

 Bulgaristan'da aşırı yağışlar nedeniyle baraj kapaklarını açması sonucunda Meriç ve Tunca nehirleri taş noktasına geldi. Erdine'nin bir bölümü sular altında kalırkan olası sel için önlemler alınmaya devam ediyor.

'Büyük bir afetle karşı karşıyayız. Kızılay'dan yardım istedik'... Bu sözler Meriç ve Tunca nehirlerinin taşkın alarmı verdiği Edirne'de Vali Dursun Ali Şahin'e ait. Şiddetli yağmurlar nedeniyle komşu Bulgaristan'ın baraj kapaklarını açması sonucu iki nehir taşınca Edirneliler'i sel korkusu bastı. Meriç Nehri'nin debisi son 31 yılın en yüksek miktarına ulaştı. Meriç'in debisi dün 2 bin metreküp seviyesine, Tunca Nehri'nin debisi ise 371 metreküpe ulaştı. 5 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi'ne ulaşımı sağlayan Lozan Caddesi'nin sular altında kalması nedeniyle köprüler araç geçişlerine kapatıldı. Pazarkule'den Yunanistan'a karayolu ile geçişler durdu. Meriç Nehri kenarındaki işyerleri ile şehitlik sular altında kaldı. 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı askeri birliklere ait Yunanistan sınırındaki cephaneliklerde bulunan mühimmat güvenli bölgelere taşınmaya başlandı. 

KARAAĞAÇ'TA 500 EV TAHLİYE EDİLDİ 
Karaağaç Mahallesi sakinleri mağdur olduklarını belirterek, yetkililerden çözüm beklediklerini dile getirdi. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, taşkın tehlikesi nedeniyle Karaağaç Mahallesi'ndeki 500 evin tahliye edildiğini söyledi. Şahin, "Zor durumda kalmamak için Karaağaç'ın bir bölümünü, güvenli bölgedeki okullara ve şehirdeki otellere yerleştiriyoruz. AFAD'dan 2 helikopter istedik. Su altı ve su üstü kurtarma timleri de geliyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da ambulans helikopter görevlendirdi. Sofya Büyükelçiliğimizden, Arda ve Meriç'in çarşamba en yüksek seviyesine ulaşacağı bilgisini aldık. Biz de tüm tedbirlerimizi buna göre aldık" dedi. Şahin, ayrıca Tunca Nehri kıyısındaki Değirmenyeni köyünün de tehlike arz ettiği için boşaltılacağını dile getirerek, AFAD ekiplerinin 30 kaçağı taşkından kurtardığını aktardı. Yolda mahsur kalan 6 kişi ise çıktıkları traktör römorkunun üzerinden helikopter yardımı ile kurtarıldı. Helikopterler bölgede alçaktan devriye uçuşu yaparak mahsur kalan vatandaşlara ulaşmaya çalışıyor. Öte yandan Edirne'nin eski belediye başkanı Hamdi Sedefçi Meriç kenarındaki bağ evinde mahsur kalınca AFAD ekipleri tarafından botla kurtarıldı. 
Anahtar Kelimeler:
SelEdirneFelaket

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196