Öne Çıkanlar restoranlar ziyaret iş güvenliği paketi çanakkale şemdinli

Dünyanın 35 yıldızlı tek otelidir Madımak... Siyasilerden mesajlar...

Sivas'ta yakılan ve 35 kişinin ölümüne neden olan Sivas Katliamının 21. yılı. Sivas katliamının yıldönümü münasebetiyle Türkiye'nin her yerinde Madımak Oteli'nde hayatını kaybedenler çeşitli etkinliklerle anıldı. Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas Katliamı, devletin zirvesi tarafından da mesajlarla kınandı. 35 kişinin ölümüne neden olan Madımak Oteli, halk arasında Dünyanın 35 yıldızlı oteli olarak anılıyor...

Dünyanın 35 yıldızlı tek otelidir Madımak... Siyasilerden mesajlar...

 Sivas'ta yakılan ve 35 kişinin ölümüne neden olan Sivas Katliamının 21. yılı. Sivas katliamının yıldönümü münasebetiyle Türkiye'nin her yerinde Madımak Oteli'nde hayatını kaybedenler çeşitli etkinliklerle anıldı. Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas Katliamı, devletin zirvesi tarafından da mesajlarla kınandı. 35 kişinin ölümüne neden olan Madımak Oteli, halk arasında Dünyanın 35 yıldızlı oteli olarak anılıyor... İşte devletin zirvesinden Madımak Oteli ve Sivas Katliamı için yayınlanan mesajlar:

Siyasetçiler, Sivas olaylarının 21’inci yıldönümü nedeniyle açıklamalar yaptı.

İşte 35 kişinin hayatını kaybettiği olayların yıldönümündeki mesajlardan satırbaşları:

İHSANOĞLU: TARİHİMİZİN KARA LEKESİ


Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Sivas olaylarının yıldönümüne değinerek, "Bu tarihimizin kara lekelerinin yıldönümüdür. 21 yıl önce 30’a yakın insanımızı, kara taasup (tutuculuk) sonucu can verenleri anıyorum. Bu hadiseyi yapanları kınıyorum. Madımak bir ibret müzesi olmalıdır. Buna benzer hadiselerden ibret almalıyız. Bunun yanında Soma’daki olay da bir faciadır. Orada ölenleri de rahmetle anıyorum" dedi. İhsanoğlu sözlerine şöyle devam etti: Madımak Oteli'nin bir an evvel ibret müzesi olması lazım. Ben bu teklifi yapıyorum ve temennide bulunuyorum. Seçildiğim andan itibaren bu teklifin takipçisi olacağım.

TANRIKULU: SİVAS'IN BENZERİ IRAK'TA YAŞANIYOR
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Sivas'ta aydınları diri diri yakan zihniyetin benzeri ne yazık ki şu anda Irak'ta, Suriye'de mezhebinden dolayı insanları katleden IŞİD gibi örgütlerde yeniden vücut bulmaktadır. Kişileri etnik kimliğinden, dini inancından, mezhebinden dolayı hedef almak, onları bu kimlikleri yüzünden katletmek insanlığın düşürüldüğü en utanç verici noktalardan biridir" değerlendirmesinde bulundu.

DESTİCİ: KİM BUNU TEZGAHLADI
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Sivas olaylarına ilişkin, "Keşke böyle bir acı yaşanmasaydı. Dönem dönem Türkiye'yi kamplaştırarak çatıştırmaya çalışanlar oldu. Yaklaşık 22 sene geçmiş kim bunu tezgahladı hala ortaya konulmadı. Bu da devletin bir ayıbıdır" diye konuştu.

GENÇ: ALEVİLER  CUMHURİYETE BAĞLIDIR
Kayseri Hacı Bektaş’i Veli Derneği Başkanı Sadık Genç, Sivas’taki Madımak olaylarının 21’nci yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Aleviler eğer Koçgiri, Dersim, Maraş, Çorum, Malatya, Sivas ve Gazi katliamlarına karşı hala barış, özgürlük, eşitlikten bahsediyorsa bu toplumumuzun Cumhuriyet ve demokrasiye olan bağlılığı ve inancından kaynaklanmaktadır" dedi.

NESİMİ ÇİMEN'İN MEZARINA ZİYARET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve beraberindeki partililer, Sivas Madımak olayının yıl dönümü nedeniyle Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunan Nesimi Çimen’in mezarını ziyaret etti. Sivas olayının zaman aşımına uğramasını eleştiren Salıcı, o dönemde saldırıyı gerçekleştirenlerin avukatlığını yapanların da Ak Parti hükümeti döneminde ödüllendirildiğini ileri sürdü.

KESİMOĞLU: TÜRKİYE ADINA UTANÇ


Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Madımak katliamının yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “2 Temmuz 1993 yılında Madımak Oteli'nde gerçekleşen katliamın 21. yılındayız. Gerici bir anlayışın 'Şeriat isteriz', 'Cumhuriyet Sivas'ta kuruldu, Sivas'ta yıkılacak' sloganları eşliğinde gerçekleştirdiği bu kıyım, 35 aydınımızın yakılarak ölümüne sebep olmuştur. Yangının alevlerinden geriye, Sivas ve Türkiye adına utanç veren kara bir leke kalmıştır.

ÇIRAY: BAŞLANGIÇ OLMASINI DİLİYORUM
CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, "2 Temmuz 2014'ün, Madımak utancıyla toplum olarak gerçek anlamda yüzleşmemiz için taze bir başlangıç olmasını yürekten diliyorum" ifadesini kullandı.

17 SİVİL TOPLUM KURULUŞUNDAN ORTAK AÇIKLAMA
Sivas’ta 2 Temmuz 1993 yılında çıkan olaylarda hayatını kaybedenleri anmak için Eskişehir'de 17 sivil toplum kuruluşu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı binası önünde ortak bir açıklama yaptı.  İrfan Çetinkaya, "2 Temmuz'da aydın insanlarımıza ve sanatçılarımıza yapılan saldırı ülkemizin ve insanlığın tarihine bir kara leke olarak girdi. 2 Temmuz  Madımak katliamının acılarını o günden bu güne ülkemizde toplumsal vicdanı önemli yaralardan birisi. Alevi-Sünni, inanan-inanmayan farklı siyasi görüşlere sahip her vatandaşın belleğinde Sivas olayları yer almıştır" diye konuştu.

BOSTANCI: SAVUNULAMAZ
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Naci Bostancı, hiçbir vahşetin savunulacak, meşru görülecek bir niteliğinin olamayacağını ifade ederek, "Vahşetin faili olan ve 'karanlık eller' tarafından yönlendirildikleri hususunda kuşkum bulunmayan, ancak böyle bir yönlendirmeye uygun 'akletme biçimlerine de ne yazık ki açık olan' insanların pişmanlık içinde bulunmaları ve bunu toplumla paylaşmaları anlamlı şekilde karşılanacaktır" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196