Öne Çıkanlar hava tahmini trafik kazası Recep Akdağ Okmeydanı açlık

Çözüm talimatları İmralı'da!

Çözüm süreci çerçevesinde Abdullah Öcalanla görüşen heyet sonrasında Öcalan'dan mesaj gelmişti. 4-5 ay sonra herşey tamamlanacak diye şimdi ise talimatlar imralıda.

Çözüm talimatları İmralı'da!
Çözüm sürecinde durum ney? Akan kan birgün duracakmı herkes dört gözle bunu bekliyor. Öcalan ile görüşen İmralı Heyetinin açıklamasında, 'Tahkim edilmiş bir ateşkes' ve bu ateşkesi denetleyecek bir "İzleme Kurulu" oluşması ile süreçte bozucu bir alan olarak ortaya çıkarıldığı savlanan kamu düzeninin sağlanacağı koşulu öne çıktı. Çözüm süreci çerçevesinde Abdullah Öcalanla görüşen heyet sonrasında Öcalan'dan mesaj gelmişti. 4-5 ay sonra herşey tamamlanacak diye şimdi ise talimatlar imralıda.

  
HDP heyeti, İmralı'daki görüşmede, çözüm sürecinde gelinen aşama, AKP  hükümetinin mevcut politika ve yaklaşımları, Kürt Ulusal Kongre çalışmaları, Kobani ve Rojava başta olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmeler ve diğer güncel olgular detaylı bir şekilde tartışılıp değerlendirildiğini açıkladı.
Dün İmralı Adası'nda HDP heyetinin Öcalan'la yaklaşık 4 saat süren bir görüşme gerçekleştirdiği  ve  heyete DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle'nin de dahil olduğu kaydedilen açıklamada, "Sürecin bundan sonraki tüm aşamalarında, demokratik çözümün yasal güvencelerinin oluşturulmasının elzem olduğu ve bu güvenceler sağlanmadan nihai barış ve demokrasi hedefine varmanın mümkün olmadığı, Öcalan tarafından net, ısrarlı ve kararlı bir şekilde vurgulanmıştır," denildi.

Açıklamada daha sonra şu hususlara yer verildi:

Bu kapsamda, hem Habur Sürecinde barış gruplarının ülkeye girişleri ve devamında bu insanların maruz kaldığı kabul edilemez mahkumiyetler değerlendirilmiş, hem de sürecin başlangıcında gerillanın geri çekilme yürüyüşünün anlamlandırılmak yerine bölgeye dönük kalekol ve HES yapımına odaklanılmış olması etraflıca ele alınmıştır.

Öcalan, yasal güvence sağlanmadan yaptığı bu çağrılarında yanılgılı olduğunu ve bu yanılgısından dolayı tüm Türkiye halklarına özeleştiri verdiğini belirtmiştir.

Tarafların belirtilen hususlarda süreci doğru, ciddi ve kararlı yürütmesi halinde, en fazla 4-5 ay içinde tüm Ortadoğu'nun geleceğini belirleyecek büyük demokratik çözümün sağlanabileceğini vurgulayan Öcalan, bu ciddiyet ve kararlılığın gösterilmemesi durumunda, bölgesel kaosun derinleşeceği ve darbe mekaniğinin sonuç alabileceği uyarısını yapmıştır.

Öcalan, anlamlı ve yasal tüm boşlukları giderilmiş müzakerelere geçilmesi durumunda tarafların "Tahkim edilmiş bir ateşkes" ve bu ateşkesi denetleyecek bir "İzleme Kurulu" oluşmasının önemine değinerek, süreçte bozucu bir alan olarak karşımıza çıkarılan "kamu düzeni"nin de ancak ve kalıcı olarak bu şekilde sağlanabileceğini belirtmiştir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196