Öne Çıkanlar hava tahmini trafik kazası Recep Akdağ Okmeydanı açlık

Çin Türkiye'ye mesaj verdi!

Çin Türkiye'ye üstü kapalı mesaj verdi 200 Uygur Türk'ünün tutulmasına göz yummayan Türkiye'nin 20 Mülteciyi istemesinin ardından Çin'den "İşimize karışma" mesajı geldi.

Çin Türkiye'ye mesaj verdi!
Çin 200 uygur Türk'ü ile ilgili işlemlerin devam ettiğini belirterek bir mesaj yayınladı. Mesajda Türkiye'ye iğleneyici sözler yer alıyor. Çin ise Türkiye Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Uygur Türkleri ile bu kadar yakından ilgilenmesine ve Ankara'nın "Mültecileri Türkiye'ye almak istiyoruz" mesajına üstü kapalı bir tepki verdi. Çin Türkiye'ye üstü kapalı mesaj verdi 200 Uygur Türk'ünün tutulmasına göz yummayan Türkiye'nin 20 Mülteciyi istemesinin ardından Çin'den "İşimize karışma" mesajı geldi.Yakalanan mülteci Uygurlar konusunda bir açıklama yapan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying "Bu konu Çin ile Tayland arasında bir mesele ve 'ilgili ülke' artık konuya müdahale etmeyi bırakmalıdır" dedi ve yine ülke ismi vermeden ekledi:
"İlgili ülkeden konuya müdahil olmayı hemen bırakmasını, söyledikleri sözlere ve yaptıklarına dikkat etmelerini ve de illegal mülteci aktivitelerini destekleyebilecek yanlış sinyaller göndermemelerini istiyoruz."

Tayland Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sek Wannamethee ise Uygurlu mültecilerin durumuna bir çözüm bulunması için tüm taraflarla görüşüldüğünü ve bakan Tanasak Patimapragorn'un meslektaşı Çavuşoğlu ile uluslararası bir forumda karşılaştığını söyledi. Uygurlu mülteciler konusunun görüşülüp görüşülmediği hakkında bir bilgi verilmezken Tayland medyasında Çavuşoğlu'nun "Eğer o insanlar Çin'e geri gönderilirlerse, ölümle karşı karşıya gelebilirler" sözüne vurgu yapıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196