Öne Çıkanlar İstanbul açlık görüldü güreş trafik kazası

Bundan sonra validen izinsiz adım atmak yok!

Yeni düzenlenecek olan yargı paketiyle birlikte valilere süper yetkiler verilecek. Artık valilerden habersiz baskın yapılamayacak. Savcı yetkisininde kısıtlandığı pakette 17 aralık operasyonu sonrasında yaşananalar mı etkili oldu düşüncesi akılları kemiriyor.

Bundan sonra validen izinsiz adım atmak yok!
Hükümetin üzerinde çalıştığı yargı paketinin detayları netleşmeye başladı.Buna görre Vali ve Vai yardımcılarının yetkileri biraz daha genişledi Vali izni olmadan savcı artık baskı yapmıyacak.

NTV’den Özgür Akbaş’ın haberine göre; Özel yetkili mahkemeleri kaldıracak düzenlemenin ardından AK Parti, savcılık talebiyle gerçekleştirilecek telefon ve ortam dinlemelerine kısıtlamalar getirecek düzenleme üzerinde çalışıyor.Yeni düzenlemeyle dinleme üç ay yapılabilecek. Birer aylık dönemlerle en fazla 6 aya kadar uzatılabilecek.Dinleme için mahkeme heyetinin oybirliğiyle karar almasıgerekecek.

SAVCI YETKİSİ KISITLANIYOR

Savcı, dinleme talebinde hangi örgüt hakkında soruşturma yürüttüğünü ve şahıslara ilişkin açık kimlik bilgilerini bildirmek zorunda olacak.Takma isim veya soruşturma gerekçesi olmayan taleplerde kesinlikle dinleme izni verilemeyecek.Savcılık, hakkında dinleme izni almamış olduğu kişiyle ilgili telefon konuşmasında suç unsuru tespit etse dahi bunu ayrı bir soruşturma konusuna dönüştüremeyecek.AK Parti’nin çalışması adlikollukla ilgili düzenlemeler de içeriyor.


SAVCI VALİDEN İZİN ALACAK

Buna göre; savcı, arama için vali veya valinin görevlendireceği bir vali yardımcısından izin almak zorunda olacak. Ancak valilik izniyle arama veya baskın yapılabilecek.

Düzenlemeyle ayrıca savcıların mali tedbir alma ve mal varlığını dondurma gibi kararlar almasının sınırlandırılması da gündeme geldi.AK Parti’nin üzerinde çalıştığı düzenlemeyle soruşturma dosyasının kamuoyuna sızmasının da önlenmesi için MİT’te uygulandığı gibi dosyalara "filigram" zorunluluğu da getirilecek.

Valinin Görevleri Nelerdir ?


Valinin birçok görevi vardır. Valinin Başlıca görevleri aşağıdaki Gibidir.

1-Vali görevde bulunduğu ülkede Cumhuriyet bayramında yapılacak olan törenlere başkanlık yapar ve tebrikleri kabul eder.

2- Vali, kanun, tüzük, yönetmelik ve hükümet kararlarının ilan edilmesini ve uygulanmasını sağlar ve bakanlıklardan gelen talimatları ve emirleri uygular. Bu işlerin gerçekleşebilmesi için gerekecek bütün tedbirleri alabilir.

3- Kanun, tüzük, yönetmelik ve Hükümet kararlarının verdiği yetki kullanmak ve bu görevleri yerine getirebilmek için genel emir çıkartabilirler.

4- Bulunduğu ilin her açıdan genel idaresini ve gidişini düzenleme ve denetleme ile görevlidir.

5- Vali, ilde teşkilatı veya görevli memuru bulunmıyan işlerin yürütülmesini, bu işlerin görülmesiyle yakın ilgisi bulunan her hangi bir idare şube veya daire başkanından istiyebilir. Bu suretle verilen işlerin yapılması mecburidir.

6- Vali bulunduğu ilde olan askeri gücün komutanıdır, amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzenini korumak için tedbirler alabilir.

7- İlde bulunan devlet memurlarını direk atayabilir, bazılarında görüş bildirebilir ve bir kısım memurlarında görev yerlerinin belirleyip değiştirebilir.

8- İlde bulunan yönetim kuruluşları üzerinde vesayet yetkisini kullanabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196