Öne Çıkanlar 112 ambulans Eski BBP Genel Başkanı Mustafa Destici Eğlence mekanları şehit ailesine destek Ford Otosan

Bebek katili kapitülasyon istiyor!

Bebek katili , İmralı'da oturduğu yerde devlet ile müzakere sürecini etkilemeye çalışıyor ve kandil ile görüşmeler yapıyor. Abdullah Öcalan'ın heyeti geldiğinde 4-5 içerisinde süreç tamamlanacak şeklinde açıkalamalar yaptılar.

Bebek katili kapitülasyon istiyor!
Abdullah Öcalan'dan 4-5 içerisinde çözüm sürecinin tamamalanacağına dair haberler geldi. HDP heyeti imralı ve kandil arasında mekik dokuyor. İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşen HDP heyeti masadan çıkan müzakere taslağının Kandil'e iletildiğini açıkladı. 4 ana başlıktan oluşan taslak "Yöntem, Giriş, Temel Gündem ve Eylem Planı" başlıklarından oluşuyor. Bebek katili , İmralı'da oturduğu yerde devlet ile müzakere sürecini etkilemeye çalışıyor ve kandil ile görüşmeler yapıyor. Abdullah Öcalan'ın heyeti geldiğinde 4-5 içerisinde süreç tamamlanacak şeklinde açıkalamalar yaptılar.

İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan ile görüşen HDP heyeti görüşmeye ilişkin Öcalan’ın mesajı ile ilgili açıklama yaparken, Öcalan’ın devlet heyetiyle mutabık kaldığını söylenerek ’müzakere taslağı’nın 4 ana başlıktan oluştuğu belirtildi.

’Yöntem’, ’Giriş’, ’Temel gündem’ ve ’Eylem planı’ başlıklarından oluşan ’müzakere taslağı’ Kandil’deki PKK yöneticilerine gönderilirken, HDP heyeti de hafta içinde hükümet yetkilileri ile görüşmeler yapacak.

HDP’nin İmralı heyetinde yer alan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Öcalan’ın görüşmede, ’Barış ve Demokratik Müzakere Süreci Taslağı’nı genel hatlarıyla olgunlaştırdığını ve devlet heyetiyle detaylı bir şekilde üzerinde tartıştıklarını, gelinen nokta itibarıyla üzerinde müzakere yürütülebilecek bir çerçeve olduğu konusunda mutabık kaldıklarını belirttiğini ifade etti. DHA muhabirine konuşan HDP’li Önder, müzakere taslağının 4 ana başlıktan oluştuğunu anlattı.

"BİR KISMI KANDİL VE DEVLET GÖRÜŞMESİNDEN SONRA AÇIKLANACAK"

Bu başlıklardan biri olan ’Yöntem’ başlığının 9 madde içerdiğini belirten Önder, şunları söyledi:

"Bir kısmını paylaşacağız, geri kalan kısmını da Kandil ve devlet görüşmelerini yürüttükten sonra, bir haftayı geçmeyecek şekilde paylaşacağız ama bu bölümün ruhunu şöyle özetleyebiliriz. Sürecin belirleyici yanının demokratik siyaset olduğu tespitinden yola çıkarak, diğer tüm hususların demokratik siyaset ile bağlantılı olarak ele alınma zorunluluğu üzerine yöntemler inşa ediyor sayın Öcalan. Bunun yanında yasal temelin netlik kazanmasından tutun da temel kurum, kavram ve kurumların doğru ve yeterli tanımlanmasına dair detaylı çerçevelenmeleri var. Ayrıca eylemsizlik halinin doğru tanımlanmasındaki zarurete işaret ederek, sürecin tüm aşamalarının belgeli hale getirilmesi, varılan mutabakatların imza ile kayıt altına alınması gibi yöntem meselesinde hiçbir boşluk bırakmayın birinci başlığı var. Yöntem meselesini çözümledikten sonra meseleyi, tarihi ve felsefesi ile ele alınma meselesi. Bunu ’Giriş’ meselesi olarak nitelendiriyordu. ’Giriş’ bölümü 11 maddeden oluşuyor. Üçüncü başlık ’Temel gündem’ maddesidir. Bu da 40’a yakın temel sorun belirleme ve önermeyi içermekte. Dördüncü başlık ’Eylem planı.’ Bu da 6 maddeden oluşuyor."

İmralı Adası’nda dün kendileri ile paylaşılan ’Barış ve Demokratik Müzakere Süreci Taslağı’nı Kandil’e gönderdiklerini belirten Önder, kendilerinin de hafta sonu Kandil’e gideceklerini söyledi.

Sırrı Süreyya Önder, bu hafta içerisinde de heyet olarak hükümet yetkilileri ile görüşeceklerini sözlerine ekledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196