Öne Çıkanlar extacy hap Ayvalık Bozüyük TSOdan Gıda Yardımı Emrullah İşler Sakarya Üniversitesi (SAÜ

Başbakanlık'ta bulunan böcekle ilgili

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara Keçiören'de ki evinde bulunan böceğin raporunun savcılığıyla iletilmesiyle ilgili yeni açıklamalar yapıldı. Sunulan raporda yer alan isimler dikkat çekerken böcek savcıları da belli oldu.

Başbakanlık'ta bulunan böcekle ilgili
Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun Başbakanlık Resmi Konutu ve Keçiören’deki evinde priz içerisine yerleştirilen dinleme cihazlarıyla ilgili raporunu savcılığa sunması ile ilgili konuşan Başbakan Erdoğan, "Hayırlı olsun" cevabını vermişti.

Başbakan Erdoğan’ın ofisinde bulunan dinleme cihazıyla ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu Raporu tamamlandı. Rapor, “Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk” şüphesiyle örgüt suçlarına bakan savcılığa gönderildi. Raporda, böcekle ilişkili bazı isimler de yer aldı.
Teftiş Kurulu Başkanlığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisi ve Başbakanlık Resmi Konutu’nda bulunan, böcek tabir edilen dinleme cihazlarıyla ilgili 2012’den bu yana yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Rapor, Başbakan Erdoğan’a ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Raporun eşzamanlı olarak savcılığa gönderilmesi, Erdoğan’ın rapora, “olur” verdiği şeklinde değerlendirildi. Raporda, aktif konumda bulunan böceklerin sinyal gönderdiği asıl kaynağın yanı sıra kimlerin cezai sorumluluğunun bulunduğu da belirtildi. Böceğin ofise nasıl yerleştirildiği, kimlerin şüpheli olduğu aktarılırken, Erdoğan’ın hastalık döneminin seçilmesine ve dinlemeler sonucunda Türkiye aleyhinde girişimlerde bulunulabileceğine işaret edildi.

Bu tespitler, raporun gönderilmesinin hemen ardından suç isnadının değişmesine yol açtı. Savcılık, suçun, “Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk” olabileceği değerlendirmesiyle görevsizlik kararı vererek, soruşturmayı bu suçlara bakmakla görevli TMK’nın 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Murat Esen’e gönderdi. Esen, rapor doğrultusunda işlem yapmak üzere 3 özel yetkili savcı görevlendirdi. Savcılığın, raporda yer alan tespitler doğrultusunda böcek soruşturmasını, “paralel devlet” iddialarını da kapsayacak biçimde yürüteceği iddia edildi.
Erdoğan, cuma namazı çıkışında gazetecilerin görevsizlik kararını sorması üzerine, “Öyle mi? Hadi hayırlı olsun” dedi.

Görevsizlik kararı

Raporun başsavcılığa ulaşmasının ardından soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu, görevsizlik kararı verdi ve dosyayı, “devletin güvenliğine karşı suçlar, casusluk, anayasayı ihlal, yasama ve hükümete karşı suçlar, silahlı örgüt” gibi suçları yürütmekle görevli TMK’nın 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. TMK’nın 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Murat Esen, dosyanın geldiğini doğrularken, aynı zamanda raporla ilgili gerekli soruşturmayı yapmak üzere de 3 özel yetkili cumhuriyet savcısını görevlendirdi. Soruşturma, TMK’nın 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet savcıları Hüseyin Şahin, Sadık Bayındır ve Durak Çetin tarafından yürütülecek. TCK’nın 7. bölümünde yazılı, “Devlet Sırlarına Karşı Suçlar ve Casusluk” adı altında düzenlenen 326 ile 339. maddeleri arasındaki suçlardan hangisi kapsamında soruşturmayı yürüteceklerine 3 savcı ortak karar verecek.

Böcek soruşturmasının birim değiştirmesi, 17 Aralık operasyonunun ardından gündeme gelen devlet içindeki “paralel yapı” ve “paralel devlet” tartışmalarının da bu soruşturmaya dahil edildiği, böcek olayının bu kapsamda değerlendirildiği iddialarına yol açtı. Bazı internet sitelerinde, dün, Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda, aralarında kamuoyunun da yakından takip ettiği bazı önemli soruşturmalarda görev yapan emniyet teşkilatında görevli polislerin de bulunduğu 475 kişinin adının yazılı olduğu iddiaları ortaya atıldı.

Böcek savcıları belli oldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ofisinde ve Başbakanlık Konutu’nda bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili soruşturmayı yürütecek savcılar belli oldu. Soruşturma, TMK’nın 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet savcıları Hüseyin Şahin, Sadık Bayındır ve Durak Çetin tarafından yürütülecek.

Böcek ihbar sonucu bulundu

Böcek soruşturması “Başbakan’ın odasına uluslararası güçler tarafından dinleme cihazı konulduğu” ihbarı üzerine başladı. İhbar üzerine ofiste polis tarafından yapılan incelemede herhangi bir bulguya ulaşılamadı. Devreye MİT Elektronik ve Teknik İstihbarat (ETİ) Başkanlığı girdi. Yapılan incelemede prizde böcek bulundu. Böcek Ankara Emniyeti Bilişim Şubesi ve ASELSAN’da incelendi. Konuyla ilgili hazırlanan ön inceleme raporunda böceğin “özel yapım” olduğu belirtildi. Geride iz bırakılmaması için böylesi bir yolun izlendiği kaydedildi. Bu durum da casusluk iddialarını güçlendirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196