Öne Çıkanlar McDonalds kararı goran pandev Adapazarı Cezaevi firarisi yakalandı

Baraj gölü kurudu mezarlık ortaya çıktı

Beklenen yağışlar gerçekleşmeyince göller kurumaya başladı. Manyas Kuş Cennet'i kurumuş kuşların su kaynakları azalmıştı. Ardından İznik Gölü'nde meydana gelen kuraklıkla birlikte 1600 yıllık Kilise ortaya çıkmıştı. Şimdi de Seyhan Baraj Gölü'nün sularının çekilmesi sonrasında mezarlık ortaya çıktı.

Baraj gölü kurudu mezarlık ortaya çıktı
Kuraklıkla birlikte ortaya çıkan tarihi eserlere bir yenisi daha eklendi.Adana Seyhan Baraj Gölü'nün kurumasıyla birlikte tarihi mezarlık meydana çıktı ve yağışlardan dolayı yine kayboldu.


Yağışlar olmayınca barajlardaki sular çekilmeye başladı. Sonrasında baraj gölleri altındaki sırlar ortaya çıkmaya başladı. Adana'da Seyhan Barajı Gölü'nün suları çekilince altındaki 58 yıllık mezarlık ortaya çıktı. Ancak yağışlar başlayınca mezarlık yeniden sular ile doldu ve gözlerden kayboldu.

Türkiye'de yağışlar durdu ve barajlardaki suların üstüne takviye sular gelmeyince mevcut sular kullanıldıkça sular çekilmeye başladı. Birçok barajda sular çekilince altındaki sırlar gizlilikler ortaya çıktı. Bir haberde Adana'dan geldi. Adana da 58 yıllık önce su altında kalan mezarlık ortaya çıktı.

Adana da 58 yıl önce su tutulmaya başlanan Seyhan Barajı Gölünün altında kalan Topalak Köyü mezarlığı, kuraklık nedeniyle sular çekilince ortaya çıktı.
Seyhan Nehrinin neden olabileceği su baskınlarına karşı 1956 yılında inşa edilen Seyhan Barajının su tutmaya başlamasıyla birlikte merkez Çukurova İlçesine bağlı Topalak Köyünün mezarlığı da su altında kaldı. Ancak son dönemdeki kuraklık nedeniyle Seyhan Baraj Gölünün suları çekilince köyün uzun yıllardır görünmeyen mezarlığı da ortaya çıktı. Gün yüzüne çıkan mezar taşlarının üzerindeki yazıların yosunlarla kaplanıp, görünmez hale geldiği gözlendi. Mezarlığın ortaya çıkmasıyla birlikte Topalak Köyü sakinleri de yakınlarına ait olan mezar taşlarının başında dua etti.
Adanada 4 gündür aralıklı olarak devam eden yağmurun etkisiyle mezarlığın tekrar suyun altında kalması bekleniyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196