Öne Çıkanlar hava tahmini trafik kazası Recep Akdağ Okmeydanı açlık

Araçlara yarından itibaren kış lastiği takma zorunluluğu geldi!

Yarın 1 Aralık, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan 4 milyondan fazla ticari aracın kış lastiği takma zorunluluğu yarından itibaren başlıyor. Aksi tektirde para cezası kapıda sizi bekliyor.

Araçlara yarından itibaren kış lastiği takma zorunluluğu geldi!

 Havalr soğudu, kış geldi ve ülkenin bir çok yerinde yağışlar etkisini göstermeye başladı. 2 sene önce belilenen yönetmeliğe göre kış koşullarına uygun olmayan ve kar lastiği takmamış araçlar yola devaö edemeyecek. Yük ve yolcu taşıyan şehirler arası yolda giden araçlar bu kurala yarından itibaren uymadıkları taktirde cezaya çarptırılacaklar. Kış lastiği takmayan şehirlearası araçların işletmecilerine 519 lira para kesileceği söylendi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2 sene öncesinden bu yana ''Araçların Yüklenmesine Ait Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Hoşgörüleri İle ilgili Yönetmelik''e göre, kış koşullarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine müsaade edilmeyecek. Kaideye uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanacak.

Yönetmelikteki kış lastiği takma zorunluluğu, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçları kapsıyor.

Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında zaruri olarak kış lastiği kullanacak. Hava koşullarına bağlı olarak mevzubahis müddet, bakanlık tarafından 1 ay uzatılabilecek. Bu kaideye uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası ve ceza puanı yaptırımı uygulanacak.

- Kar lastiği olmayan araçlar yola devam edemeyecek

Kış koşullarına göre tedbirini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olmasını önlemek emeliyle başlatılan uygulamayla, karlı havalarda yolların kapanmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yetkili ekipler, bu yıl önlemsiz, hazırlıksız yola çıkan araçları daha sıkı denetleyecek ve kış koşullarına uygun olmayan, kar lastiği olmayan araçların yola devam etmelerine müsaade etmeyecek.

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu tabanlarda yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196