Öne Çıkanlar hava tahmini trafik kazası Recep Akdağ Okmeydanı açlık

AIDS 40 milyon can aldı!

Milyonlarca insanın ölümünü sebep olan AIDS virüsü hastalığına dikkat çekmek için 1 Aralık AIDS günü tarihinde basın toplantıları düzenlendi.

AIDS 40 milyon can aldı!

 30 yıldır milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan AIDS virüsünün tedavisi hakkında ilerleme katedildi. Dünyada 30 yılda 40 milyon kişinin ölümüne neden olan AIDS'le mücadelede kritik nokta aşıldı. 2013 yılında AIDS’den 2 milyon 100 bin hasta tespit edilirken bunlardan 1 buçuk milyonu hayatını kaybettiği belirtildi. AIDS artık günümüzde tedavisiz bir hastalık olmaktan çıkıyor.

Bilim insanları Dünya AIDS Günü'nde, hastalıkla yıllardır devam eden mücadelede önemli kazanımlar elde edildiğini açıkladı.

Dünyada halen 35 milyon kişi AIDS'e neden olan HIV taşıyıcısı durumunda. Ancak tedavinin yaygınlaşması sonucu AIDS'e yakalananların sayısı her geçen yıl azalıyor.

2010'da sadece 5 milyon kişinin gerekli ilaçlara ulaşabildiğine işaret edilirken, bu sayının son 3 yıl içinde 13 milyonu aştığına dikkat çekildi.

Dünya Sağlık Örgütü ise, olumlu gelişmelere rağmen dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulunuyor.

2014'te AIDS'ten ölen insanların sayısı azaldı. Yeni HIV taşıyıcılarının sayısında da azalma oldu.

AIDS hastalığıyla mücadelede olumlu gelişmelere rağmen risk hala geçmiş değil. Özellikle hayat kadınları, onların müşterileri, uyuşturucu kullananlar ve hemcinsleriyle ilişkiye girenler daha büyük risk altında bulunuyor.

Dünya genelinde yeni vaka sayısı azalırken Türkiye'de ise artmaya devam ediyor.

Geçen yıl görülen 1400 yeni vakayla Türkiye'de HIV taşıyıcıların toplam sayısı 8 bin 200'ü aştı.
Anahtar Kelimeler:
AIDSGünüVirüsüTedavi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner187

banner196